Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

2. A V EVROPSKÉM PARLAMENTU

Mgr. Dana Mrtková, 11.3.2019 | Kategorie: O gymnáziu

Všechno začalo při hodině informatiky. Pan profesor Kubát se zeptal: „Chcete se podívat do Štrasburku? Zdarma?“ Zpozorněli jsme. Co se po nás vlastně chtělo? Natočit skvělé krátké video na téma Evropské volby 2019  Tentokrát budu volit! a umístit jej na instagram.

Nikdo z nás nečekal, kolik práce nám dá minutové video, nicméně díky naší vytrvalosti, trpělivosti a radám pana profesora (90 % materiálu vymazejte) bylo na světě. Stal se asi zázrak! Opravdu jsme vyhráli a jedeme do Štrasburku! A s námi jako doprovod pan profesor Kubát a paní profesorka Mrtková místo naší nemocné třídní paní profesorky Žákové.

Středa 20. 2. 2019 pět hodin ráno, po 10 hodinách cesty jsme dorazili na místo, ubytovali se v hotelu blízko centra a vyrazili objevovat Štrasburk. Uchvátila nás katedrála Notre Dame, La Petite France, kolotoč, hrázděné domy, okouzlující západy slunce, staré nádraží, kavárny, restaurace. To byly naše nejčastější cíle.

Ve čtvrtek nastal „Den D“, společensky jsme se oblékli a odjeli směr Evropský parlament do budovy Luise Weiss. Strávili jsme v ní celý den. Prošli jsme bezpečností kontrolou, přivítali nás, rozdělili do skupin a odvedli do hlavní jednací místnosti, usadili do poslaneckých křesel. Sál byl téměř plný, asi 600 studentů a učitelů z téměř všech členských zemí Evropské unie. Tak sluchátka na uši, mohli jsme zvolit překlad do angličtiny nebo němčiny, pokud diskutující užívali jiný jazyk. Na programu byla anketa o EU a hlasování, představení jednotlivých zemí a škol, rozhovor s rakouským poslancem Othmarem Karasem. Hra Eurogame nám dala možnost seznámit se studenty z jiných zemí. V malých mezinárodních skupinách v menších sálech jsme připravovali diskusi k tématům souvisejících s EU, v hlavní jednací místnosti jsme pak všechna témata projednávali.

Míchala se v nás spousta pocitů. Zkusili jsme být jeden den europoslanci, bylo to překvapivé, náročné, zajímavé. Měli jsme možnost získat větší přehled v oblasti politiky a procvičit si znalosti cizích jazyků.

Štrasburk jsme si mohli projít ještě v pátek dopoledne, tak znovu ke katedrále Notre Dame, projít ještě jednou historické centrum, nakoupit dárky.

Byl to jeden z nejlepších výletů a zážitků, díky za tuto příležitost.

Kateřina Čalkovská, Michaela Jonášová, Eliška Veselská, 2. A