Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

72hodin – aneb Ekoklub GCH na pomoc přírodě!

Mgr. Eva Jirsová, 15.10.2019 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky:

Stalo se již zvykem - a pro mnohé z nás dokonce milovanou tradicí, že se naše škola každoročně podílí na konání celorepublikové akce nesoucí výstižný název “72 hodin”. Ta má za cíl podniknout v rámci tří říjnových dnů nejrůznější kroky na pomoc přírodě a zároveň inspirovat ke kolektivnímu zájmu o ochranu životnímu prostředí.

A tak jsme v sobotu 12.10. dobrovolně vyměnili odpočinek po dlouhém týdni za dopoledne strávené pomáháním. Pomáháním, protože chceme, jak zní také motto celého projektu. Rozhodně nelze říci, že by se nás sešlo málo. Dorazil rekordní počet 77 účastníků, zahrnujících dokonce několik učitelů i bývalých studentů, do jednoho vybavených pracovními rukavicemi, taškou či odpadkovým pytlem a především odhodláním něco změnit, i kdyby šlo jen o změny nepatrné. Právě ty totiž mohou mít velký dopad, provede-li je zároveň mnoho lidí na mnoha místech. A přesně o to v této akci jde.

Po krátkém plánování jsme se rozdělili do několika skupin a rozešli se do vícero směrů, abychom stihli pokrýt co největší území. Procházeli jsme krajinou a přitom sbírali všechno, co by do ní ve skutečnosti vůbec patřit nemělo. Našli jsme válející se odpadky, plastové obaly, kartonové krabice, skleněné lahve, papírové útržky, zahozené dráty, ale i kusy starých křesel či rozbité pneumatiky. Všechno, co nám takto přišlo vlivem bezohlednosti druhých do cesty, jsme vzali s sebou. Avšak nejen to - spolu s každým kouskem odpadu jsme odnášeli i dobrý pocit, že jsme přírodě pro jednou zase trochu ulehčili. Navíc nás kromě toho mohl těšit fakt, že podobných objevů nalézáme v okolí Chotěboře rok od roku méně. I tak se nám sice podařilo naplnit hned několik pytlů, ale stihli jsme také naplnit okolní vzduch radostnou konverzací v příjemném kolektivu, naplnit svůj čas něčím smysluplným, naplnit výzvu celé akce. A nyní se již těšíme na příští říjen, kdy se znovu vydáme pomáhat, protože chceme. A budeme jen doufat, že bude tou dobou opět o něco víc takových, kteří budou chtít, abychom nemuseli. 

Za Ekoklub Gymnázia Chotěboř, Alice Janáčková, oktáva

 „Opět super akce, ačkoli to tak na první pohled třeba nevypadá. Kdo si chce v sobotu ráno přivstat a ušpinit si oblečení při sbírání odpadků v terénu? Jsem strašně moc ráda za to, že nás takových každým rokem stále přibývá. Je hrozně fajn mít možnost udělat něco smysluplného v místě, kam se rádi alespoň na krátký čas vracíte, protože tam vždy potkáte laskavé lidi a uvědomíte si, čím vším pro vás gympl vlastně byl.“

Za přítomné absolventy Gymnázia Chotěboř

Aneta Jirková