Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Gymnázium Chotěboř přivezlo stříbro z krajského kola Ekologické olympiády!

Mgr. Eva Jirsová, 1.11.2018 | Kategorie: O gymnáziu

Nebylo by to chotěbořské gymnázium, kdyby jeho studenti vynechali účast na jakékoliv přírodovědné soutěži. A tak i letos, ostatně jako každý rok, byl vyslán tříčlenný tým ve složení Anna Boháčová (oktáva), Tereza Stehnová (septima) a Jiří Frühbauer (sexta), aby reprezentoval naši školu v krajském kole Ekologické olympiády. To se letos konalo ve středisku volné zábavy Active ve Skleném u Fryšavy a mezi sebou se zde utkalo deset týmů z celé Vysočiny.

Soutěž trvala od středy 24. října do pátku 26. října a celá probíhala v duchu jednotného tématu „Management v ochraně přírody“.

Po příjezdu na nás čekala náročná sada poznávaček, kdy jsme měli za úkol poznat chráněná území Vysočiny z fotografií a map či chráněné rostliny a živočichy naší republiky. Kvůli nepříznivému počasí byl na středeční odpoledne přesunut také vědomostní test a sestavení časové linky – „timeline“. Každý tým dostal sadu zásadních momentů v historii ochrany přírody a měl správně seřadit, jak šli za sebou.

Ve čtvrtek jsme se i s předpovědí špatného počasí (které naštěstí nedorazilo) vydali do terénu. Měli jsme za úkol obejít čtyři chráněná území nacházející se v okolí Skleného (PP Světnovské údolí, PP Brožova skála, PR Olšina u Skleného a PP Sklenské louky), u každého si udělat poznámky o stávajícím managementu a u jednoho vylosovaného, v našem případě u Brožovy skály, připravit mapu zdejších biotopů. Po patnácti kilometrech v nohách a dvou hodinách usilovného kreslení a vybarvování bylo naše dílo hotovo. Každý tým měl potom šanci svou práci obhájit v průběhu tzv. „malé maturity“. Ve dvaceti minutách jsme měli předstoupit před odbornou porotu a hovořit o jednom z dvanácti již dříve zadaných problémů (náš tým si letos vylosoval otázku „Ochrana a management lesa“) a posléze hovořit o naší dopolední práci a obhájit návrh managementu vylosované oblasti.

Tím bylo veškeré soutěžení dokončeno, práce tu ale byla pořád. V pátek ráno každý soutěžící a dokonce i učitel dostal pár pracovních rukavic a popadl hrábě nebo vidle do ruky a všichni jsme se společně vydali na nedalekou louku s tůněmi hrabat posekanou trávu s cílem podpořit biodiverzitu na lokalitě a sami se zapojit do managementu tohoto místa. Ani jsme se nenadáli a po dvou hodinách práce bylo vše hotovo.

Čekali jsme už jen na vyhlášení výsledků. Po konečném sečtení bodů jsme se dozvěděli naše letošní umístění. Náš tým v olympiádě bojoval úspěšně a obsadil druhé místo, za které si také odvezl krásné ceny.

Za přípravu na soutěž musíme poděkovat především naší profesorce Mgr. Evě Jirsové a také Mgr. Vlastimilu Peřinovi z CHKO Železné hory. Tak zase za rok!

Tereza Stehnová, septima Gymnázia Chotěboř