Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

NÁS NIC NEZASTAVÍ ... aneb Ekoklub Gymnázia Chotěboř nikdy nespí!

Mgr. Eva Jirsová, 5.5.2020 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky:

Myslíte si, že v době koronavirové se činnosti našeho Ekoklubu pozastavily? Tak to jste na omylu! Neleníme ani v této neobvyklé situaci.  Koneckonců, kdy jindy se můžeme lépe zaměřit na přírodu, když ne teď? Celkové zpomalení našich životů poskytuje nejen nám, nýbrž i životnímu prostředí alespoň krátký čas na odpočinutí a regeneraci. Nedávno, konkrétně 22. 4. 2020, jsme společně mohli přinejmenším symbolicky oslavit Den Země. Jelikož jsme se v tento den museli obejít bez již tradičního programu na naší terénní stanici v Sobíňově, naskytl se tak čas, který mnozí z nás věnovali pečlivému vytváření svých odborných prací. Například studenti druhého ročníku mapují chotěbořské louky, mnozí pracují na svých „SOČkách“ ajiní už se s nimi dokonce stihli umístit na prvních příčkách v okresním kole, čímž si vybojovali i postup do kola krajského. Úspěch jsme oslavili i v obou kategoriích geologické olympiády, a to krásným umístěním Káji Jelínka na třetím místě a Simči Jakešové na pátém místě v kraji.  V neposlední řadě také pilně pracujeme na naší vlastní kuchařce, kterou tvoří recepty studentů napříč všemi věkovými kategoriemi. V tuto chvíli se nachází v procesu ilustrace, ale již brzy se na ni můžete těšit! Teď ale zpět k běžným činnostem. Bohužel v tomto školním roce se nám povede uskutečnit asi jen jedna z tradičních aktivit Ekoklubu a tou je sečení louky u Zvolanova. Nicméně naše paní profesorky se o přírodní zahradu školy starají stále a zvelebují ji pro nás, za což jim jsme velmi vděční. Ačkoliv naše největší akce se musely zrušit, to hlavní nám zůstalo. Přírodu máme rádi, proto se jí snažíme být nápomocní. Ať už tím, že sebereme plastový sáček či jiný odpadek na naší procházce lesem nebo tím, že se na konci června chystáme na sběr semínek bříz na tzv. „obnovu síjí“ v našich suchem a kůrovcem tak zkoušených lesích.

Protože nás v následujícím roce čeká náročná obhajoba již třetího titulu Ekoškola, ekotým pracuje na plánu činnosti; náročná analýza stavu naši školy již byla zpracována. O nové aktivitě, a tou je spolupráce s ekoškolou na vzdálených Bahamách, jste si již od nás mohli přečíst a spolupráce pokračuje v podobě několika společných projektů.

Sběrové místo na hliník u naší školy je stále v provozu, můžete zde odevzdat i vysloužilý mobil, nebo drobný elektrospotřebič.

Pevně věříme, že nyní načerpáme potřebné síly, abychom mohli příští rok znovu rozjet veškeré naše aktivity v ještě větší parádě, než jste doposud zvyklí. Těšíme se na Vás a za celý ekotým přejeme hodně sil a hlavně zdraví!

Anežka Čapková a Kamila Klepetková