Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Nejen školou je člověk živ

Michaela Frűhbauerová, 21.1.2019 | Kategorie: O gymnáziu

Záložka do knihy

V říjnu loňského roku jsme se již podruhé přihlásili do česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy: Pohádky, bajky, pověsti a příběhy neznají hranice.Slovenská pedagogická knižnica v Bratislavě ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně vyhlásili k Mezinárodnímu měsíci školních knihoven 9. ročník česko-slovenského projektu pro základní školy a osmiletá gymnázia.  

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 1 096 škol, z toho z České republiky 320 škol s počtem 33 805 žáků a ze Slovenské republiky 776 škol s celkovým počtem 96 197 žáků.

Cílem česko-slovenského projektu bylo navázat kontakt mezi českými a slovenskými základními školami a osmiletými gymnázii a podpora čtení prostřednictvím výměny záložek do knih. Žáci vyrobili záložku do knihy, na které libovolnou technikou ztvárnili téma Pohádky, bajky, pověsti a příběhy neznají hranicea vyměnili si ji s partnerskou školou ze Slovenské republiky. Výměnu záložek využívají školy k navázání spolupráce, kontaktu nebo poznání života žáků ze Slovenské republiky.

V letošním školním roce nám byla přidělena Evanjelická spojená škola z Prešova. Do projektu se zapojily všechny ročníky nižšího gymnázia. Žáci nejen obdrželi záložky od slovenských žáků, ale s některými navázali i internetovou komunikaci.

 

Projekt Ježíškova vnoučata

Předpokládáme, že tento projekt většina z vás v médiích zaregistrovala. Ježíškova vnoučata jsou projekt Českého rozhlasu. Propojuje lidi v domovech a dalších státních i nestátních zařízeních pro seniory s dárci, kteří se rozhodnou jim na vlastní náklady splnit přání nebo poskytnout věcný dar.

Dárce vybere přání (dárek nebo zážitek), které seniorovi splní nebo poskytne, na webových stránkách www.jeziskovavnoucata.cz

Na začátku prosince se na webových stránkách objevila prosba na vánoční přání pro babičky a dědečky od dětí. Celá výzva byla pro domovy překvapením a tým Ježíškových vnoučat z Českého rozhlasu našli způsob, jak je doručit společně s malým dárkem. I my jsme přispěli svou troškou. Žáci napříč třídami z celého nižšího gymnázia vyrobili svá přání a objevila se i přání z vyššího gymnázia, jsme odeslali dvě velké obálky s necelou stovkou ručně vyrobených a namalovaných přání. Celkem do rádia dorazilo 99 356 přání a ani sami organizátoři nečekali takový počet.

Všem žákům moc děkuji, že si našli čas a přání vyrobili a zúčastnili se tohoto krásného projektu. Věřím, že udělalo nejednomu seniorovi radost. Má to smysl. ❤

 

Skutečný dárek

Společnost Člověk v tísni nabízí v charitativním e-shopu možnost zakoupit Skutečný dárek, který udělá radost hned dvakrát. Zakoupením některého z více než dvou desítek darovacích certifikátů či unikátních uměleckých Skutečných dárků potěšíte člověka, kterému jej věnujete pod stromeček nebo k narozeninám, ale i toho, komu díky vaší štědrosti pomůžeme. 

Již tradičně výtěžek z Fairtradových Vánoc putuje na nákup Skutečného dárku.  Letos jsme zakoupili Vybudování a oprava studen s pitnou vodou ,Ovce jako zdroj příjmů a šance na nový start a Dvacet kuřatale i některé naši žáci, konkrétně třída tercie, zakoupili Skutečný dárek, a tak se mohou pomyslně těšit z kozy, která však putuje do chudé rodiny v některé rozvojové zemi.