Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Život mukla

Mgr. Ivona Pavlíčková, 17.11.2019 | Kategorie: O gymnáziu | Štítky:

Dne 12. listopadu jsme měli možnost zúčastnit se v semináři moderních dějin programu vedeného panem Michalem Rozhoněm, který je vedoucím Městského muzea Chotěboř. Tato přednáška nesla název „Život mukla“. A jak už název napovídá, týkala se především života politických vězňů za doby socialismu.

Nejprve nám bylo vysvětleno, co znamená zkratka mukl a jakými způsoby se jím člověk mohl stát. Měli jsme také možnost diskutovat nad ostatními zločiny komunismu. Jedním z mnoha zpestření přednášky bylo nahlédnutí do kopií historických dokumentů, které souvisely s politickými vězni z Chotěbořska.

Přednáška se zaobírala především dvěma politickými vězni – Pavlem Křivským a Františkem Černým, ale zmíněni byli i další, kteří kdysi studovali na našem gymnáziu. Pan Rozhoň průběžně prokládal svůj výklad „videozpovědí“ pana Františka Černého, který v ní vylíčil své vzpomínky na Leopoldov (nechvalně proslulé vězení pro politické vězně).

Dalším bodem programu byly způsoby mučení politických vězňů, ze kterých mnohým z nás vstávaly hrůzou vlasy na hlavě. V závěru přednášky proběhlo hlasování o nejhorší a „nejpřijatelnější“ způsob mučení, to mezi námi rozproudilo diskuzi, trvající ještě dlouho po konci semináře.

Tímto bychom chtěli poděkovat panu Rozhoňovi za vynikající přednášku.

Barbora Švandová, 4. A