Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Zlatý list a Den Země 2018

Mgr. Eva Jirsová, 26.4.2018 | Kategorie: O gymnáziu

Slunce pálilo a na nezakrytých částech těla jim vyrazil štiplavý pot. Nejlepším pomocníkem jim v ten den byl kovbojský klobouk, vrhající široký stín na obličej, krk i ramena. S chladnou hlavou, chladnou nejen od studeného potu, překonávali strasti pouště a prahli po vítězství.

Řeč je o soutěži Zlatý list a akci Den Země, které jako každý rok pořádala v Sobíňově ZO ČSOP Chotěboř a Ekoklub Gymnázia Chotěboř. Letos se tam sešlo 34 pomocníků-kovbojů pod vedením paní profesorky Mgr. Evy Jirsové a Mgr. Ireny Žákové, bez kterých by celý den nemohl vůbec proběhnout.

Po celé dopoledne 21. dubna 2018 prokazovalo mnoho účastníků soutěže Zlatý list (36 z našeho gymnázia) své vědomosti o přírodě. Na jednotlivých stanovištích využili svých intelektuálních i fyzických dovedností, chybět jim neměla také špetka důvtipu. V okrskovém kole v mladší kategorii Zlatého listu obsadil 1. místo tým primy Gymnázia Chotěboř – Premianti (Matěj Adam, Matěj Kocourek, Jiří Němec, Marek Pavlíček, Petr Prokš, Tomáš Smetánka). Mezi staršími po zásluze vyhráli studenti kvarty – Kvartáni (Lenka Dejmalová, Tereza Musilová, Tereza Nesládková, Jan Pejřimovský, Dominika Trtíková, Barbora Uchytilová). Vítězové obdrželi zaslouženou odměnu a patří jim naše gratulace.

Jen co se zaprášilo po soutěžících, ve hře se objevili kluci a holky, pro které byl určen odpolední Den Země. Čekaly na ně zábavné a kreativní úkoly v duchu dětského dne, kterými je provázeli studenti Ekoklubu Gymnázia Chotěboř převlečení za kovboje a indiány.

Všichni přítomní měli po celý den možnost osvěžit se u fata morgány, tedy obchůdku s FairTrade zbožím, jenž fungoval i jako kavárna. K horké čokoládě, kávě nebo čaji mohli návštěvníci přikusovat dobroty a cukroví napečené „hodnými babičkami“ z ČSOP Chotěboř a dále úžasné bramboráčky pečené nad ohněm. Děti se nakonec mohly přijít zkrášlit ke stanovišti, kde probíhalo malování na obličej, a stát se tak skutečnou pýchou svých rodičů.

Překvapením pro nás všechny byly letové ukázky ptáků. Nejeden Apač snil o nové čelence z jejich lesklých per… Musel se ale spokojit „jen“ s fotkou s dravcem či sovou na ruce a neopakovatelným pohledem na vznášející se opeřence nad sobíňovským paloučkem.

Děkujeme těm, co se podíleli na organizaci akce a přispěli k jejímu hladkému průběhu, dále děkujeme všem soutěžícím a návštěvníkům a doufáme, že byli s průběhem celého dne spokojeni a dobře se bavili. Letošní rok lámal rekordy v počtu návštěvníků a to nás těší! Tak opět za rok!

Aneta Jirková, Ekoklub Gymnázia Chotěboř