Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Fakescape podruhé!

Eliška Eisová, 11.2.2020 | Kategorie: Studium

V pátek 6. 2. na Gymnázium Chotěboř dorazil Ondřej Kaška, lektor projektu Fakescape. Tým studentů brněnské Masarykovy univerzity vymyslel únikovou hru, která se snaží nás dospívající upozornit na to, že ne všechny informace jsou důvěryhodné a že je důležité naučit se je ověřovat. Starší studenti našeho gymnázia měli už možnost zahrát si tuto „únikovku“ před dvěma lety, nyní došlo i na ty mladší, protože nedávno „Brňáci“ rozšířili svoji nabídku i o verzi pro základní školy a víceletá gymnázia.  Hru si tak mohli zahrát studenti od primy po první ročníky.

Prima

Zatímco mladší studenti hledali virus, který zachrání svět před nemyslícími dezinfombiemi, ti starší museli dopadnout kandidáta na prezidenta, který jim chce zrušit letní prázdniny. Celý program probíhal formou hry, při které jsme rozdělení do skupin hledali a ověřovali pravdivost výroků, odhalovali manipulace s fotografiemi, ověřovali fakta na internetu atd. Co se týče mé třídy, tedy 1. A, podařilo se nám všem dezinformace odhalit a všichni jsme „unikli fake news“! Ověřenou informací je i to, že se podařilo uniknout i studentům z ostatních tříd, uf.

tercie

O projektu Fakescape se můžete více dozvědět na jejich webu (https://fakescape.cz). Další skvělou stránkou, která je volně k dispozici, je Hoax (https://hoax.cz), kde si máme možnost ověřit informace, které kolují světem, ať už se týkají zdraví nebo politiků. Můžete se tak vyvarovat šíření poplašných zpráv. Za zmínku stojí i další stránky zaměřené na kritické ověřování faktů, např. Demagog.cz, který se soustředí na ověřování pravdivosti výroků jednotlivých politiků, či TinEye, kde si můžete vyhledat, kdy se konkrétní fotografie objevila na internetu poprvé a v jakém kontextu.

1.A

O tom, že se program líbil ve všech třídách, svědčí i tyto reakce našich primánů:

Dnes se mi to líbilo, protože jsme zvládli spolupracovat a domluvit se.“ (Alexandra Uherková)

Nejvíce mě bavilo, jak jsme ve skupinkách řešili úkoly, protože byly zajímavé a některé těžké.“ (Zuzana Hudíková)

Samozřejmě se mi líbilo, jak to všichni zvládli. Měla jsem radost, že jsme to vyřešili jako první.“ (Josefína Lukesová)

 

Za studenty 1. A Eliška Eisová, úprava textu Mgr. Lucie Dostálková