Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Jak se primáni stali archeology

Mgr. Lucie Dostálková, 18.11.2019 | Kategorie: Studium | Štítky:

Ve středu 6. 11. se třída prima ráno sešla před kinem a namísto do školy vyrazila autobusem na historickou exkurzi do Prahy. Doprovázel nás náš třídní profesor Pátek a paní profesorka Dostálková. Cesta trvala dlouho, protože jsme uvízli v dopravní zácpě.

Hned, jak jsme vystoupili, jsme se vydali k Národnímu muzeu. Tam na nás čekala výstava Tutanchamon RealExperience. Na začátku prohlídky jsme si nasadili sluchátka a rozdělili se na dvě skupiny. První šla skupina holek, protože holky mají prý přednost. Když jsme vešli dovnitř, začalo to ve sluchátkách mluvit a na stěně se objevil úvodní krátký film, po jehož skončení jsme vešli do expozice k Tutanchamonovi. Na stěny ze všech stran promítali výjevy z Egypta a Tutanchamonovy hrobky, vše bylo komentované a podkreslené hudbou. Celá výstava byla velmi působivá. Poté, co nám sundali sluchátka, jsme dostali rozchod a mohli jsme si prohlédnout nově opravené Národní muzeum.

V zajetí Egypta

Poté jsme se všichni naobědvali a šli jsme do Muzea hlavního města Prahy. Opět jsme se rozdělili na dvě skupinky. My holky jsme si šly nejdříve prohlédnout muzeum, hlavně expozici věnovanou pravěku. Mohly jsme tam vidět různé pravěké oblečení, šperky, nástroje, nádoby a i kosti. Vyplňovaly jsme pracovní listy. Kluci se mezitím zúčastnili Školy mladých archeologů. Potom jsme se vyměnili. Ve škole jsme měli čtyři stanoviště – slepovali jsme staré nádoby, zakreslovali polohu kostry v hrobě, mleli pšenici pravěkým způsobem a určovali jsme stáří a kulturu nádob. Dokonce jsem si mohla sáhnout na 7 a půl tisíc let starou nádobu. Bylo to fantastické!

Archeologové zkoumají nádoby

Poté, co skončil náš program v muzeu, jsme nasedli do autobusu a jeli domů. Tento den jsme se stali archeology!

Johanka Kramářová, prima

(úprava textu: Mgr. Lucie Dostálková)