Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Po stopách druhé světové války s tercií

Marek Pavlíček, 6.11.2019 | Kategorie: Studium

Ve dnech 17. a 18. října 2019 jsme absolvovali exkurzi, při které jsme se soustředili hlavně na druhou světovou válku.

Po příjezdu vlakem do Prahy jsme jako první zavítali do krásně zrekonstruovaného Národního muzea na program Od Mnichova po Ležáky, jež se kromě událostí týkajících se začátku války hlavně věnoval letcům RAF a jejich osudům před i po válce.

Česchoslováci ve službách RAF – tak kterýpak tys byl?

 Po menším obědě a ubytování se na hostelu jsme se vydali příjemnou procházkou na památník na Vítkově. Zde jsme obdivovali nádherný výhled na Prahu a navštívili místní panoramatickou kavárnu. Také jsme pracovali ve skupinkách na zjišťování podrobných informací o Mnichovské dohodě a událostech jí předcházejících.

Národní památník na Vítkově. Zmoženi Mnichovem. 

Klidnou chůzí jsme se dostali přes náměstí Republiky, kde jsme měli asi dvouhodinový rozchod, do Divadla v Dlouhé na představení Deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾, jež popisuje formou humorných zápisků život fiktivního Adriana Molea, kterého trápí spousta problémů nejen se školou a rodinou… Unavení jsme se noční Prahou dostali zpět do hostelu, kde většina z nás ihned usnula.

S načerpanými silami jsme druhý den po snídani vyrazili metrem a pak autobusem až do samotných Lidic, vesnice vypálené nacisty v roce 1942. V Lidické galerii jsme řešili osudy nejen lidických rodin, které byly sužovány nacisty v naší zemi. Druhá půlka programu se skládala z prohlídky pietního místa, památníků a místního muzea s velmi zdařilou expozicí. Na místě panovala velmi silná, smutná, až ponurá atmosféra.

Lidice. Nic, které křičí!

Šokováni jsme se vrátili zpět do galerie, kde jsme návštěvu zakončili obědem ve stejnojmenné restauraci. Stejným způsobem, jakým jsme přijeli, jsme se dopravili na Smíchovské nádraží. Vlak domů jsme stihli jen tak tak.

Akce se podle mě velmi vydařila a myslím, že si každý z nás odnesl spoustu nových znalostí nejen o tématu druhá světová válka.

Marek Pavlíček, tercie