Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Po stopách Jaroslava Haška

Natálie Ďoubalová, 13.10.2019 | Kategorie: Studium

Koncem září letošního roku naše třída s paní profesorkou Dostálkovou a paní profesorkou Bártovou vyrazila na exkurzi do městečka, které neslo jméno Lipnice nad Sázavou. Hlavním tématem naší výpravy byl život spisovatele Jaroslava Haška na Lipnici. Ještě než jsme ráno odjeli, diskutovali jsme o tom, co bychom se chtěli o Haškovi dozvědět nebo co by nás o něm zajímalo.

Naší první zastávkou byl Památník Jaroslava Haška zřízený v domku pod hradem, ve kterém se nacházela expozice zaměřená na jeho pobyt a tvorbu. Po důkladné prohlídce jsme se přesunuli k velké bronzové soše, která byla umístěna před hřbitovem, na který jsme se později také vydali.

 Slavnému spisovateli jsme na hrob položili láhev chotěbořského piva

 

Další bod naší návštěvy byla prohlídka hradu Lipnice. Před vstupem jsme obdrželi papír s otázkami, na které jsme museli najít odpovědi. Všichni jsme to brzy zvládli, a tak nám zbyl čas na to, abychom si ho sami v klidu prohlédli.

Když jsme opustili hrad, vydali jsme se na další poznávací cestu. Naše trasa vedla lesem kolem mohutných lomů, kde byla rozmístěna sochařská díla vytesaná do skal od sochaře Radomíra Dvořáka nazvaná „Národní památník odposlechu“. V půli cesty jsme si udělali zaslouženou přestávku v podobě opékání buřtů a společně jsme začali vést konverzaci o tom, jaký vlastně Hašek byl, co dokázal. Jednoznačně jsme se shodli na tom, že byl alkoholik, ale i na spoustě pozitivních věcí, které udělal.

Je pro vnímání autorova díla důležité to, jaký žil život?  

Na závěr naší exkurze jsme navštívili další sochařské dílo nazvané Hlava XXII, které se nacházelo na louce. Šlo o sochu hlavy Jaroslava Haška rozdělenou na kvádry. Na každé rovné ploše byl uveden citát z jeho nejslavnějšího díla, Osudů dobrého vojáka Švejka, v deseti jazycích. A protože jsme prošli, co jsme měli v plánu, byl čas na cestu domů.

Život lidský, poslušně hlásím, je tak složitej! 

Celý výlet a atmosféru kolem jsme si moc užili. Dozvěděli jsme se hodně nových, zajímavých informací, které nás překvapily a většina z nás si prohloubila své vědomosti. Doufáme, že brzy společně podnikneme další exkurzi do jiných kouzelných míst.

 

Natálie Ďoubalová, 1.A