Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Po stopách Karla Havlíčka Borovského se sekundou

Marek Pavlíček, 24.10.2018 | Kategorie: Studium

Dne 2. října 2018 jsme v rámci akce Týden Kraje Vysočina na Gymnáziu Chotěboř navštívili hned několik míst, která se vážou ke Karlu Havlíčkovi Borovskému.

Proč vypadá ten spisovatel tak bojovně

Jako první jsme se podívali do parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě. Ihned naši pozornost přilákal pomník Karla Havlíčka Borovského od Bohumila Kafky. Po jeho krátkém prohlédnutí jsme byli rozděleni na skupinky a dostali jsme pracovní listy. V nedalekém altánku jsme zkoušeli scénické čtení Krále Lávry. Všichni jsme byli zmrzlí, proto jsme se rozhodli, že půjdeme hledat kavárnu. Cestou jsme se ještě stavili u busty Havlíčkovy matky Josefiny od Vlasty Dohnalové. Zpozorovali jsme Literární kavárnu, a tak jsme se v ní občerstvili. Když jsme dojedli, šli jsme se podívat do Muzea Vysočiny, kde jsme si kromě expozice „K. Havlíček Borovský – život a odkaz“ také prohlédli rekonstrukci egyptské hrobky. Brodští studenti nám pak na náměstí vylíčili pověsti, jež se vážou k tomuto městu.

Tak kdo tu má oslí uši!

Dále jsme se přesunuli autobusem ke kostelíčku sv. Víta do Havlíčkovy Borové a šli jsme natáčet již zmiňované scénické čtení pro projekt Čtenář na jevišti. Když jsme dotočili, byli jsme se ještě podívat na Památník Karla Havlíčka Borovského v jeho rodném domě. Jelikož nás tlačil čas, po krátkém, ale poutavém výkladu jsme se vrátili na autobusovou zastávku, na kterou po pár minutách přijel autobus, jenž nás odvezl zpět do Chotěboře…

Akce se podle mě vydařila a myslím, že se každý z nás dozvěděl spoustu nových věcí, nejen o Karlu Havlíčku Borovském.

 

Za třídu sekunda Marek Pavlíček