Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Mgr. Štěrba Alois

Pátek 3. dubna

 

Milé studentky a milí studenti primy, sekundy, tercie a kvarty,

do příštího pátku se pokuste sami zjistit, kolik je v textu o Antonínu Dvořákovi  faktických chyb. Zajímavosti neřešte, jsou pravdivé.

 

Text:

     Antonín Leopold Dvořák se narodil v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou 8. října 1841. (zajímavosti: Jeho tatínek byl hostinský a řezník. Bydleli v domě s hospodou, při jehož požáru zachránil otec ani ne ročního syna před uhořením. O život mohl Antonín Dvořák přijít i v pozdějším dětství, kdy ho málem usmýkala kráva, kterou vedl z trhu)

     Hudbu studoval na varhanické škole v Praze. Byl schopným hráčem na violu, na kterou hrál v orchestru Prozatímního divadla v Praze, často pod vedením Bedřicha Smetany. (zajímavost: Zamiloval se do herečky Josefíny Čermákové. O citech k ní hovoří jeho cyklus milostných písní Cypřiše. Nakonec se ale oženil s její sestrou)

     Jeho manželka se jmenovala Anna a měli celkem 9 dětí. V letech 1892 až 1896 působil v New Yorku jako ředitel konzervatoře. (zajímavost: Mezi jeho přátele patřili např. skladatelé Johannes Brahms, P.I. Čajkovskij, Leoš Janáček). Jeho žákem a zetěm byl skladatel Josef Suk. Vedle hudby byly velkou vášní Antonína Dvořáka lokomotivy. Zemřel náhle 1. května 1904. Na den úmrtí Antonína Dvořáka připadá každoroční zahájení hudebního festivalu Pražské jaro.  

 

Mezi jeho nejproslulejší skladby patří např.:

Opery:  Rusalka, Čert a Káča, Libuše, Jakobín

Symfonie Z nového světa (zvaná též Novosvětská)

Symfonické básně: Vodník, Polednice, Holoubek, Zlatý kolovrat, cyklus symfonických básní Má vlast

Slovanské tance

Oratorium Stabat Mater, Rekviem (mše za zemřelé)

Biblické písně, Moravské dvojzpěvy

Smyčcové kvartety zvané: Slovanský, Americký

Violoncellový koncert h moll


Odpovědi zasílejte na mail: sterba.hv@centrum.cz. Za správnou odpověď bude jednička.

Ať se vám daří. A. Štěrba

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

     Pochvala všem, kteří mi na poslechy z předminulého čtvrtka odpověděli. Zvláště díky, pokud jste i připojili vaše vlastní doporučení. Všichni máte jedničku. V oblíbenosti u vás jednoznačně zvítězilo Čtvero ročních období od Antonia Vivaldiho. Následuje Beethovenova “Pastorální” a třetí příčku získaly Bachovy Braniborské koncerty. Nejméně vás zaujaly Goldbergovy variace. Do čtvrtka/pátku (2. a 3. dubna) se budu těšit na vaše odpovědi na nové zadání.

     Odevzdání referátů, které jsem některým zadal ještě na gymnáziu, necháme na pozdější dobu. Věřím, že se na gymnáziu ještě sejdeme. Pokud by se vše vyvíjelo jinak, včas se s vámi na jejich odevzdání domluvím.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Čtvrtek 26. března

 

Milé studentky a milí studenti primy, sekundy, tercie a kvarty.

 

     Do příštího čtvrtka (kvarta do pátku) mi napište, jakou hudbu posloucháte a co byste mi doporučili. Může jít o konkrétního interpreta, skupinu, nebo jen o hudební směr. K tomu bude stačit přímo do mailu a velmi krátce pár základních informací (např. odkud interpret/skupina pochází, jména členů skupiny apod). Hlavně mi pošlete odkaz na hudební ukázku, abych si mohl přímo poslechnout, čemu vy dáváte v hudbě přednost. Protože i já mám rád populární (zvláště rockovou) hudbu, napíši vám potom, co se líbí z tohoto žánru zase mně. Mějte se hezky.

 

A. Štěrba

mail: sterba.hv@centrum.cz

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Čtvrtek 19. března 

 

Milé studentky a milí studenti z primy, sekundy, tercie a kvarty.

 

     Kdykoliv potřebuji zahnat špatnou náladu, přijít na jiné myšlenky a zrelaxovat mysl, asi nejvíce mi pomáhají vhodná díla z oblasti vážné hudby. Je jich celá řada, ale pro dnešek bych vám chtěl doporučit a vyzvat vás k poslechu čtyř z nich: 

 

1) Johann Sebastian Bach: Braniborské koncerty

2) Johann Sebastian Bach: Goldbergovy variace

3) Antonio Vivaldi: Čtvero ročních období

4) Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 6 “Pastorální”

 

     Nejlépe si je člověk sice užije v klidu, ale můžete si je pustit i k nějaké činnosti, práci, učení. Uvidíte, že při vhodné hlasitosti vás jejich poslech nebude nijak obtěžovat. Naopak. Do příštího čtvrtka (kvarta do pátku) mi napište, které z těchto děl vám nejlépe tzv. “sedlo” a nejvíce se vám líbilo. Já vám potom ke každému pošlu krátkou zajímavost. Pokud někdo z vás vážnou hudbu už poslouchá a měl by pro mě vlastní jiný tip, budu za něj rád.

 

Pište mi na mail:  sterba.hv@centrum.cz

 

S přáním pevného zdraví 

Alois Štěrba