Gymnázium Chotěboř, Jiráskova 637, 583 01 Chotěboř | Email: gch@gch.cz | Telefon: 569 669 360 | Další kontakty »

Studenti gymnázia v boji proti dezinformacím a manipulaci!

Mgr. Lucie Dostálková, 17.2.2019 | Kategorie: Studium | Štítky:

Blíží se prezidentské volby v roce 2028 a tým novinářů má za úkol mezi kandidáty odhalit padoucha, který se snaží zvítězit nad ostatními pomocí lží a manipulace. A co více - po svém zvolení prý zruší prázdniny! Možnost tohoto zloducha vypátrat dostali 6. února žáci všech osmi středoškolských tříd našeho gymnázia. Do Chotěboře byli totiž pozváni studenti z katedry politologie Masarykovy univerzity se svým projektem Fakescape. Ten na konci ledna zabodoval v prestižní mezinárodní americké soutěži Peer-to-Peer, když v celosvětovém finále ve Washingtonu získal druhé místo.

Fakescape

Projekt Fakescape hravou formou rozvíjí mediální gramotnosti dospívajících. Jedná se o únikovou hru, díky které si studenti mohou na vlastní kůži vyzkoušet, zda dokážou odlišit fakta od dezinformací, poznávat kvalitní zdroje a kriticky přistupovat k textům.  V průběhu hry studenti řeší čtyři úkoly, ve kterých čelí lživým sdělením, která si musí ověřovat buď na internetu, nebo v přiloženém materiálu, kriticky hodnotí nepravdivé titulky či fotografie a zkreslená fakta. Zároveň si procvičují i spolupráci v týmu. A to vše v omezeném časovém limitu!

Studenti s lektorem

Pro všechny čtenáře, kteří se zhrozili představy zrušených prázdnin, máme skvělou zprávu – ve všech třídách byl zloduch odhalen! Hned tři týmy z našeho gymnázia to dokonce dokázaly v rekordním čase – skupina dívek z oktávy se stala s časem 14 minut 50 sekund držitelkou dosavadního celorepublikového rekordu. Unikli jsme fake news! Uf.

Mgr. Lucie Dostálková