„Andere Länder – andere Sitten?“ – výměnný pobyt v Chotěboři

Další část projektu „Andere Länder – andere Sitten?“ probíhala od 14. do 24. března formou výměnného pobytu. A tentokrát jsme se potkali konečně osobně. Čekala nás spousta výletů po Česku, seznamování se ve škole nebo společné večery v rodinách.
„Andere Länder – andere Sitten?“ – výměnný pobyt v Chotěboři

Podívali jsme se nejen po Chotěboři, ale i do významných a hezkých měst a zajímavých míst naší země: Adršpach, Praha, Police nad Metují, Český Krumlov, Hlinsko a zámek Hluboká.

První den jsme všichni vyhlíželi naše kamarády na nádraží. Po jejich příjezdu jsme neměli žádný společný program, takže jsme jeli do našich domovů a měli jsme možnost si spolu popovídat a seznámit se. Další den jsme žákům z Německa ukázali naše gymnázium, dále hráli tichou poštu s českými i německými zapeklitými slovíčky a odpoledne nás čekal výlet do betlému v Hlinsku, abychom se dozvěděli něco o Masopustu. Vyprávění to bylo zajímavé nejen pro zahraniční žáky, ale i my jsme se dozvěděli nové zvyky a tradice.

Jako další byly na programu Velikonoce. Ve škole jsme si povídali o Velikonocích v obou zemích a vyráběli velikonoční dekorace. Odpoledne nás čekala tak zvaná Stadtrallye aneb poznávání města Chotěboř. Nemohli jsme také zanedbat sport, takže jsme si v naší tělocvičně zahráli Kim Ball.
Ve čtvrtek jsme vyrazili na první celodenní výlet a to na zámek Hluboká a do Českého Krumlova. Celý zámek jsme si prohlédli i s průvodcem a v Českém Krumlově jsme prošli město a pak jsme měli možnost individuálního programu ve městě.

Andere Länder – andere Sitten

Na pátek jsme měli naplánované poznávání okolí Chotěboře, takže byla cesta na Bílek a na Doubravku správnou volbou. Odpoledne jsme se šli podívat a zapojit na školní každoroční akci - Sportuj a pomáhej! Víkend jsme měli volný a o program jsme se musely postarat my - hostitelské rodiny. Někteří vzali své hosty do ZOO v Jihlavě, jiní třeba do bazénu, někteří kamarádi přivítali volný den a odpočívali.

Začátek nového týdne jsme zahájili výletem do Police nad Metují a adršpašských skal. V Polici jsme navštívili muzeum papírových modelů a v Adršpachu jak jinak, než skalní město. Díky tomu, že jsme tu byli ve všední den a na počátku turistické sezóny, mohli jsme skály obdivovat bez davu turistů a vychutnat si tak krásu pískovcových skal.

Andere Länder – andere Sitten

Nemohli jsme zapomenout ani na hlavní město Prahu, takže tam směřovala naše cesta v úterý. Vyšlápli jsme si na Petřín, prošli Pražský hrad, přecházeli Vltavu přes Karlův most a naši cestu ukončili pod Prašnou bránou, kde byl rozchod. Mnozí z nás šli do obchodního centra Palladium, jiní si šli projít Prahu.

Poslední den jsme strávili ve škole Buttulova, kde nejen kluci pletli pomlázky. Tam jsme také pekli velikonoční mazance. Odpoledne nás čekalo závěrečné setkání s rodiči a ředitelem naší školy a zároveň předvedení našich prezentací o uplynulém týdnu. Pak jsme se vrátili domů a čekal nás poslední společný večer.

Andere Länder – andere Sitten

Čtvrteční ráno se neslo ve znamení odjezdu. Na chotěbořském nádraží jsme se všichni sešli, stejně jako před deseti dny, a nyní jsme se museli rozloučit. Naše odloučení nebude trvat dlouho, protože již v červnu navštívíme my rodiny našich přátel v městě Werder v Německu. Věříme, že i tam si užijeme spoustu zábavy, poznáme nová místa a budeme srdečně přijati do rodin našich kamarádů.

Závěrem bych ráda poděkovala našim profesorům panu Scholzovi s panu Pokornému za připravený program a také našim rodinám, které nás podpořily a mezi sebe přijaly na pár dní nové členy domácností. Na výběr fotografií se můžete podívat na našich webových stránkách https://gymnaziumchotebor.rajce.idnes.cz/.

Kateřina Běloušková
účastnice projektu, kvarta

 

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)