Cesta do nitra národních parků a starobylých měst na jihu Evropy!

V závěru tohoto školního roku jsme podnikli výlet do Slovinska a Chorvatska v rámci projektu našich dvou profesorek, paní Evy Jirsové a paní Marie Jobové, kterým tímto chceme moc poděkovat. Výlet byl dokonale připraven, měl skvělý harmonogram. Každý den byl naplněn zážitky. Ani chvilku jsme se nenudili.

Vyjeli jsme ve středu v noci z Chotěboře vstříc neznámým dálkám. Všichni jsme se chvěli očekáváním a byli odhodláni prožít mnoho dobrodružství. Cesta byla poměrně dlouhá, ovšem nakonec jsme byli odměněni překrásnými výhledy na mořské pobřeží.  Cestou k našemu ubytování, ještě ve Slovinsku, jsme navštívili Postojenské jeskyně. Prošli jsme celý zpřístupněný jeskynní komplex a prohlédli si překrásné krápníkové jevy. V těchto jeskynních žije úžasný endemický obojživelník – „dráček“- macarát jeskynní. V odpoledních hodinách jsme se přesunuli na ubytování, které se pro následující dny stalo naším výchozím bodem. Odtud jsme každý den vyráželi za poznáním a večer se vždy těšili na krátké vykoupání v moři.

Druhý den jsme si užili lodní výlet a prohlídku našeho města Biograd na Moru. Další den nás čekal průzkum národního parku Krka, který nás naprosto uchvátil svými půvaby. Ohromila nás čistota parku, průzračná voda, blyštivá jezírka a vodopády na stejnojmenné řece. Ve druhé části dne jsme procházeli město Šibenik a jeho půvabné středověké centrum s monumentální katedrálou. Třetí den byl naplánován výlet do starobylého města Splitu, které dýchá antickou atmosférou. Při cestě zpět jsme se ještě stačili pokochat krásou Trogiru. Dalším národním parkem, který jsme prozkoumali, byl park Paklenica. Zde jsme se věnovali lehké turistice, když jsme pěšky prošli majestátní soutěskou mezi skalami a někteří se také schladili v průzračně čisté, ale ledové vodě stejnojmenné říčky.

Vrcholem celého projektu byla návštěva Plitvických jezer. Je to soustava překrásných blankytně modrých, krystalicky čistých jezer. Jedinečnost této soustavy je chráněna organizací UNESCO, stejně jako několik dalších míst, která jsme během šesti dnů našeho putování obdivovali.

Pak už byla před námi jen cesta zpět. Těšili jsme se na své postele do našich domovů. Přesto ale nějaké malá část nás, chtěla zůstat v překrásné chorvatské přírodě a užívat si zaslouženého klidu. Budeme se moc těšit zase na další skvělé projekty našich profesorů v závěru každého školního roku. Takže pro vysvědčení a hurá na prázdniny.

Za všechny spokojené studenty, Anička Drozdová, 1.A

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)