Cesta kávovou krizí a Fairtradové Vánoce

Cesta kávovou krizí a Fairtradové Vánoce
Stejně jako každý rok se i letos na podzim konala Výstava na stromech s tématem kávová krize, které nás inspirovalo k vytvoření soutěže pro studenty nižšího gymnázia. Poslední předvánoční dopoledne jsme si pro studenty připravili program, kde si prošli celou cestu kávového zrníčka. Studenti byli rozděleni do smíšených týmů, kdy prvně soutěžily týmy složené z primy a tercie a poté ze sekundy a kvarty.
 
V první části programu jsme se zaměřili na kávovou krizi jako takovou. Se studenty jsme probrali průběh výroby kávy, od pěstování až po samotný prodej. Druhá část programu byla zaměřena na práci se získanými informacemi, kde museli studenti zapojit nejen hlavičky, ale také v sobě probudit sportovního ducha. Část úkolů se odehrávala v učebnách, například vymýšleli své kávové bohy, které následně prezentovali a část programu byla v tělocvičnách. V další disciplíně se museli vypořádat s ulovením peněz. S různě svázanými částmi těla museli sesbírat fiktivní bankovky a ty následně investovat co nejrozumněji. Dále srovnávali pořadí různých situací týkající se kávy podle nejlepší volby, aby byly spravedlivě odměněny všichni, kdo se podílí na její výrobě a prodeji. V neposlední řadě sestavovali právě samotný průběh pěstování a výroby kávy, který si také sami vyzkoušeli např. taháním pytlů se závažím přes určité překážky nebo následným tříděním či vážením kávových zrnek. 
 
Celkový program jsme se snažili pojmout poněkud zábavnější formou, abychom studenty zaujali a zároveň poučili. Věříme, že se nám to podařilo a studenti si dopoledne užili.
 
Vanesa Francouzová 2.A
 
 
Vánoční nálada ve škole neskončila, ale přesunula se do odpoledne, kdy se konal další ročník Fairtradových Vánoc. Na začátku již tradičně zazpíval školní pěvecký sbor, ale tím hudební vystoupení nekončila. Koledy a další skladby zazněly na klavír, flétnu, lesní roh nebo klarinet, ale i z úst zpěvaček. Fairtradové Vánoce letos byly i pastvou pro oči, kdy si návštěvníci mohli prohlédnout šité a háčkované modely z dílen našich studentek. Další smysly byla možnost uspokojit ve fairtradové kavárně, kde se podávala káva, čaj ale i vánoční punč společně s cukrovím z rukou našich studentů. Jedna z učeben byla vyhrazena Maratonu psaní dopisů na podporu neprávem vězněných. V neposlední řadě byly součástí obchůdky s různým zbožím, kde návštěvníci mohli dokoupit poslední vánoční dárky a tvořivá dílna s výrobou vánočních dekorací z dílny Tvořílkov a zdobením perníčků.
 
Přejeme všem do nového roku jen to nejlepší, hodně štěstí, zdraví, sil, optimismu a budeme rádi, když zavítáte na některou z našich akcí.
 
Za celou skupinu Amnesty International Michaela Frűhbauerová

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)