Exkurze Ekoklubu Gymnázia Chotěboř do Železných hor

V úterý 28. 5. 2024 podnikli členové Ekotýmu gymnázia Chotěboř naučnou exkurzi do CHKO Železné hory. Výletu se s námi zúčastnily také naše dvě paní profesorky, Mgr. Eva Jirsová a Mgr. Irena Žáková. Naším průvodcem se stal Mgr. Vlastimil Peřina, erudovaný odborník a vedoucí správy CHKO.

Naše dobrodružství začalo návštěvou Vodní elektrárny Práčov, která leží v samotném srdci Železných hor. Zde jsme si vyslechli krátkou přednášku a dozvěděli se například i to, voda je do elektrárny přiváděna z Křižanovické přehrady unikátním podzemním přivaděčem. Po prohlídce elektrárny jsme se vydali PR Strádovské peklo až na zříceninu hradu Strádov, kde jsme si udělali menší přestávku a vyslechli si přednášku o místní fauně.

Další zastávkou byla obora Slavice, kde jsme na vlastní oči spatřili majestátní jelení stádo. Mimo staletých dubů, pastvin a rybníků jsme také poznávali krásy přírodního rybníka Boušovka. Přírodní památka je domovem čolka horského, avšak všichni byli okouzleni především růžově kvetoucími lekníny.

Naše exkurze byla zakončena průzkumem rybníku Farář, který byl pro mnohé z nás nejzajímavější. Tak jako minulý rok jsme si prohlédli drobnou žabku kuňku ohnivou. Velké nadšení vyvolali ale pulci čolků a drobné žabky s ocáskem, které zrovna procházeli proměnou v dospělé jedince. Zpozorován byl také vzácný kosatec sibiřský, ropuchy a nepůvodní náprsník červený.

Výlet pro nás byl nejenom poučný, ale také velmi příjemný. Dostali jsme možnost strávit celý jeden den v prostředí plném zvěře a rostlin. I přes malé dešťové přeháňky jsme si exkurzi velmi užili a těšíme se na další podobné akce, který nám umožní poznávat okolní krajinu.

Děkujeme všem organizátorům a panu průvodci, kteří nám umožnili tento jedinečný výlet. Velké poděkování patří ČSOP Chotěboř, který nám každoročně finančně přispívá na tradiční exkurzi ke Dni Země. My společně s touto organizací připravujeme Den Země v Sobíňově, okrskové kolo Zlatého listu, nebo pomáháme s akcemi na pomoc přírodě (úklid PR Údolí Doubravy, kosení Zlaté louky,…). Ekotým gymnázia Chotěboř se už teď těší na další skvělé aktivity a exkurze!

Za Ekotým Gymnázia Chotěboř Anna Lia Drozdová, 2.A

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)