Génius, nebo opilec? Exkurze 1.A po stopách Jaroslava Haška

Génius, nebo opilec? Exkurze 1.A po stopách Jaroslava Haška

Dne 29. 9. 2022 jsme se my, žáci 1.A chotěbořského gymnázia, vydali na exkurzi do nedalekého města Lipnice nad Sázavou. Smyslem tohoto dne bylo poznat známého autora Jaroslava Haška v trochu jiném světle. 

Po příjezdu jsme si rozdali pracovní listy s připravenými otázkami. Ve skupinkách jsme se pak vydali na blízký hřbitov. První otázky listu se týkaly místa posledního odpočinku Jaroslava Haška. Pozoruhodné bylo zjištění, že se na jeho hrobě čas od času nacházejí lahve od piva. I my jsme mu jednu přinesli. Po krátké pauze a vyplnění otázek jsme se přesunuli dále do Haškova domu, kde jsme měli možnost dozvědět se více o jeho životě. Zjistili jsme tak třeba to, že byl kontroverzní osobou, která v lidech vzbuzovala protichůdné názory. Jedni ho milovali, druzí odmítali. 

Další zastávkou našeho poznávacího výletu byl hrad Lipnice. Tato monumentální stavba v poslední době podstoupila rozsáhlé opravy a úpravy, některá místa byla veřejnosti zpřístupněna, a tak se místo stává stále častějším cílem návštěvníků. I my jsme obdivovali věž Samson, která skýtá rozhled po celém Kraji Vysočina. Zajímal nás autorův vztah k hradu Lipnice. Překvapivě jej v lásce příliš neměl, občas jej hanlivě označoval a někdy předstíral, že je kastelán, a provázel lidi po hradu. Měl od něj totiž klíče. Svůj vztah k památce přetavil do povídky „Průvodčí cizinců a jiné satiry z cest i domova". Jaroslav Hašek žil bujarým životem, miloval pivo a nebral si servítky ve svém vystupování ani vyjadřování. Byl to zkrátka český bohém.

S úsměvnou vzpomínkou na Jaroslava Haška jsme vyrazili k nedalekým lomům, kde jsme si prohlédli sochy Radomíra Dvořáka. Plastiky v nadživotní velikosti byly vytesány přímo do skály. Postupem času a vlivem větru a deště začaly vypadat, jako by tu byly již od pradávna. I zde se nám připomněl Jaroslav Hašek. Jeho hlava se rozhlíží bohorovně po krásném okolí lipnických lomů.

A tady naše výprava za poznáním končí. Zábavnou formou jsme se dozvěděli velké množství informací, které bychom jinak museli dlouhé hodiny soukat do hlav ve školních škamnech.  

Anna Lia Drozdová, 1.A

 

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)