Kurz přežití v přírodě aneb vyzkoušet si mačetu bylo pěkně hustý!

V pátek 7. 6. se zúčastnilo několik studentů gymnázia Kurzu přežití - jak se bezpečně dostat z krizových situacích. Náš pobyt se uskutečnil v Horním mlýně u Svobodné školy Chotěboř.
Kurz přežití v přírodě aneb vyzkoušet si mačetu bylo pěkně hustý!

Kurz byl podpořen z grantu Podhůří školám!, který zajistila MAS Podhůří Železných hor. Na začátku nám Pavel Chvalina, náš lektor, představil různé vybavení jako je KPZ (krabička poslední záchrany) či svoji sbírku nožů a spoustu dalšího vybavení. Zjistili jsme, že objednávat takovéto věci z Temu se moc nehodí! 

Základem je vždy teplo a komfort. Nechybělo ani vyzkoušení si rozdělání ohně bez použití sirek, díky čemu už víme, jaký materiál se hodí nejvíce. Následně jsme zjistili, jak si postavit kvalitní přístřešek. U porcování dřeva k večernímu ohni jsme se dozvěděli, že pan Chvalina dokáže nařezat dřevo 10x rychleji než my, a došlo nám, že musíme trochu makat, jestli nechceme ve sněhu v budoucnosti umrznout! I tak vyzkoušet si mačetu bylo pěkně hustý!

Na připraveném dřevu jsme si uvařili zaslouženou večeři, která se skládala převážně z čínských polívek. Pan Chvalina nám přiblížil, co všechno může takový záchranář vrtulníku zažít, nechybělo i kvalitní drbání o Chotěboři. Po užitém dni jsme se uložili ke spánku v našem vlastnoručně postaveném přístřešku.

Druhý den nás čekala zdravověda. Byly nám představeny různé druhy poranění a naučili jsme se, jak správně někomu zachránit život. V terénu nesmí chybět orientace v mapě, a tak jsme se po chvilce, která nám přišla jako hodina učení se matiky, naučili používat azimut i to, jak se dostat z bodu A do bodu B. 

Než jsme se vydali do „pořádných hor“, tedy na procházku do okolí, čekal nás takový testík o tom, co si vůbec pamatujeme. Dostali jsme zprávu, že se v našem směru řítí toxický oblak a musíme co nejrychleji utéct! Šli jsme podle mapy podél řeky Doubravy a poté směr sever. V takových situacích je důležité si hlídat své členy, aby se nedostala domů jenom půlka. Nechybělo ani ozkoušení si zdravovědy. Úspěšně jsme utekli před nebezpečným mrakem a i navzdory otevřené zlomenině a jednomu nedýchajícímu člověku jsme se všichni dostali zpět do základny.

Po návratu nás čekalo závěrečné zhodnocení, uklidili jsme a poté jsme se vydali směr domov. Myslím, že všichni si kurz užili a teď se určitě můžeme vydat do Himalájí!

Marie Kopecká, kvarta

 

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)