Národní kolo Geologické olympiády 2024

V úterý 7. května jsem se, po postupu z krajského kola, vypravil do východočeských Hořic, kde se konalo národní kolo geologické olympiády. Zde jsme všichni soutěžící pobývali po celou dobu soutěže v autokempu U Věže, který je známý závodem 300 zatáček Gustava Havla. Po ubytování následovala večeře a poté vzájemné představení všech soutěžících.

Druhý den ráno po snídani jsme nastoupili do autobusů, které nás převezly do dějiště samotné soutěže. Ta se konala na Střední umělecko-průmyslové škole sochařské a kamenické v centru Hořic. Zde nás čekala soutěžní stezka pro jednotlivce, která čítala 11 stanovišť. Ta se skládala z vědomostního testu, z poznávání geologických útvarů, minerálů, hornin a různých praktických úkolů. Po obědě v místní školní jídelně následoval přesun do lokality kamenolomu Javorka, kde započala týmová soutěž krajů. Cílem bylo učinit nový objev v této oblasti. V průběhu odpoledne probíhalo zpracování poznatků a po večeři následovala jejich prezentace. Celkem se olympiády zúčastnilo 56 soutěžících ve dvou kategoriích, vždy čtyři z každého kraje.

Třetí den byl na programu výlet, který započal v Dolní Olešnici, kde probíhá aktivní těžba českého granátu. Zde jsme měli všichni možnost nasbírat si několik drobných kusů toho drahokamu. Tento rudý minerál je jedním z českých symbolů, zároveň patří mezi zásadní artikly v českém šperkařství. V duchu českého granátu jsme se poté přesunuli do Turnova do firmy Český granát, která tvoří téměř monopol na českém trhu ve výrobě šperků s granátem. Zde nás průvodci po skupinách provedli celým výrobním procesem od příchodu granátu z dolu až po jeho zasazování do krásných zlatých a stříbrných šperků. Po návratu do kempu jsme všichni napjatí očekávali vyhlášení celé soutěže. To přišlo po večeři a byl zde vybrán čtyřčlenný tým pro reprezentaci České republiky na mezinárodním kole v Číně.

Jsem rád, že jsem se mohl již druhým rokem zúčastnit národního kola, i když jsem stupně vítězů nevybojoval. Díky této zkušenosti jsem se dozvěděl mnoho nových informací a poznal také nové přátele z celé republiky. Kromě toho jsem taktéž získal možnost studia na Přírodovědné fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Jiří Němec, septima Gymnázia Chotěboř

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)