Přednáška o životě ve středověku na Vysočině

Třídu sekundu navštívil v rámci hodin dějepisu historik specializující se na středověké dějiny PhDr. Tomáš Somer, Ph.D. Připravil si přednášku o životě na Havlíčkobrodsku v době středověku, obzvláště ve 13. století.
Přednáška o životě ve středověku na Vysočině

V pondělí 2. května 2021 měla naše třída sekunda v rámci dějepisu úžasnou přednášku „O životě ve středověku na Vysočině“. Tu pro nás připravil bývalý student našeho gymnázia a současný historik působící na FF UPOL PhDr. Tomáš Somer, Ph.D. Jelikož ve světě řádí koronavirus, přednáška namísto ve škole proběhla přes aplikaci Teams.

Pomocí prezentace, kterou si pro nás doktor Somer připravil, jsme se dozvěděli, jak to tady okolo 13. století vypadalo a jakým způsobem se tu žilo. Kromě obecných faktů, jako například, že tu byly husté lesy, nám bylo představeno mnoho zajímavostí jak o životě tehdejších lidí, tak o práci historika, který se snaží informace o jejich životě získat.

Zaujalo mě německé právo, protože to zajišťovalo dědičné právo na nájem a nájemník půdy musel povinně odvádět poplatky,“ říká Matěj. Petr si odnesl z přednášky opravdu mnohé. „Stříbro se těžilo co nejvíce svrchu, výroba čehokoli z kovů byla velmi složitá, od 11. století začala pořádně růst populace po celé Evropě, v oblasti Havlíčkova Brodu bylo mnoho lesů, stromy se kácely kvůli místu pro vesnice a byly potřeba pro výrobu dřevěného uhlí, od 12. století se v České Bělé rýžovalo zlato, na Vysočině se těžilo stříbro hlavně v Jihlavě a Havlíčkově Brodě, v této době bylo ve střední Evropě poměrně předvídatelné počasí...“ vyjmenovává spolužák. Mně osobně přišlo zajímavé hlavně zkoumání tehdejší lesní vegetace za pomocí pylů uložených v zemi.

Celá přednáška byla velice povedená. „Za mě perfektní, bylo tam, co jsem chtěl vědět, a hodně nového jsem se dozvěděl.“ hrdě prohlašuje Dan. Hana má stejný názor. „Skvělé! Bylo to zábavné a poučné.“ Závěrem lze shrnout - kéž bychom měli takových přednášek více!

Johana Kramářová, sekunda

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)