Prima práce aneb sázení stromků

Aby lesy lépe odolávaly klimatické změně, ale také škůdcům a chorobám, měli bychom sázet lesy smíšené. Důvodem je též skutečnost, že vysazený jeden druh (monokultura) má malou pravděpodobnost, že přežije sto let a vyrostě z něj opravdu velký strom. I proto se noví studenti z primy a 1.A chotěbořského gymnázia, které se pyšní mezinárodním titulem Ekoškola, každoročně účastní akce Sázíme les Gymnázia Chotěboř.

Ve čtvrtek 5. října jsme se v 7:50 sešli na náměstí v Chotěboři u autobusové zastávky č. 4. Odjeli jsme k lesu do Přísečna u Uhelné Příbrami, kde na nás už čekali pracovníci Lesů ČR.

Na úvod jsme si odložili batohy a rozdělili se do dvojic. Každá dvojice vyfasovala jednu sekeromotiku a kýbl s dvouletými sazeničkami stromů, lípy srdčité, javoru klenu a olše lepkavé. V místech, kde byly prohlubně, jsme sázeli olše, na vyvýšeninách a rovinách javory a lípu.

Po zhruba dvou hodinách práce jsme si opekli špekáčky a po svačině nás čekala přednáška s poznávačkou. Na přednášce jsme se dozvěděli, co je doupný strom (doupný strom obsahuje dutiny, které slouží jako hnízdiště ptáků), proč tůňka pomůže více než přehrada, co je lesnický park…bylo to nové a zajímavé.

Po přednášce zbyla chvilka a tak jsme znovu a dobrovolně pracovali a ještě pár stromků vysázeli. Pak jsme sedli na autobus a odjeli zpět do Chotěboře. Studenti 1.A přijeli v 10hod a odjížděli zpět dvě hodiny po nás.

Děkujeme Lesům ČR, zejména panu Ing. Josefu Pilařovi, Ing. Věře Hessové, Ing. Adamovi Leškovi a Ing. Kateřině Vítkové za příležitost se vzdělat a dozvědět se něco o životě v lese a za možnost vysadit si vlastní strom. Celkem jsme zasadili 540 sazenic a uklidili na hromadu  5m3 klestu. Dík patří též dodavatelské firmě  Stora Enso Ždírec nad Doubravou – slečně Petře Kohoutové, která zajistila sadební materiál a úklid holiny.  

Doufáme, že tato tradice i nadále na naší škole potrvá a náš les se bude každoročně rozšiřovat!

Richard Kajínek, třída prima

Chtěla bych moc poděkovat pracovníkům Lesů ČR za bezchybně připravenou akci, ale také našim novým studentům, kteří se s nadšením pustili do práce na pomoc přírodě a zapojili se do aktivit naší Ekoškoly. Ať se vám při studiu na nové škole daří a jsou naplněna veškerá vaše očekávání.

Mgr. Eva Jirsová, koordinátorka EVVO na gymnáziu

 

Sázení stromků 2023 - 1.A

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)