Proběhlo národní kolo geologické olympiády a chotěbořské gymnázium zde mělo své zástupce!
Dne 25. dubna naše výprava ve složení Jiří Němec, Johana Kramářová a Petr Semrád, společně s paní profesorkou Mgr. Irenou Žakovou, vyrazila vlakem do Brna na celostátní kolo geologické olympiády. Vše se odehrávalo v rekonstruovaném penzionu Kaprálův mlýn u Ochozu u Brna. Po příjezdu a ubytování následovala dobrá večeře a zábavný kvíz, poté nás už čekala jen závěrečná příprava na soutěžní den.
Druhý den hned ráno po snídani nás organizátoři seznámili s průběhem soutěže. Ta probíhala formou stezky o 9 stanovištích, kde se mísily vědomostní testy, praktické úkoly a poznávání nerostů, hornin, či zkamenělin a geologických struktur. Odpoledne probíhala soutěž týmů, kdy jsme byli rozděleni podle krajů. Cílem bylo projít si nedalekou Ochozskou jeskyni a pozorovat co nejdůkladněji tamější krasové jevy. Soutěže jednotlivců se celkem zúčastnilo 50 soutěžících ve dvou kategoriích (18 mladších, 32 starších). Večer přišla na řadu prezentace týmových prací, v níž jsme představili plakát a naše pozorování jeskyně.
Třetí den jsme vyrazili na výlet po Moravském krasu. První zastávkou byla pískovna Seč u Rudice, kde někteří z nás nalezli prvohorní zkameněliny. Odtud jsme pokračovali do geoparku vesnice Rudice a následně k Rudickému propadání. Po návratu do autobusu nás čekala další zastávka – propast Macocha. Zde jsme navštívili Horní i Dolní můstek a Pustý žleb. Večer proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků, kde jsme sice neobsadili medailové pozice, ale ostudu jsme neudělali, v týmové soutěži jsme obsadili dokonce úctyhodné 5. místo.
Olympiáda nám přinesla hlavně mnoho zážitků, nových znalostí, ale i přátel. Mimo jiné nám všem také zajistila možnost studia na Masarykově univerzitě v Brně v oblasti geologie.
Za studenty Jiří Němec, sexta
Již samotné první místo v krajském kole, které vybojovali se stejným počtem bodů Johanka s Petrem, i pěkné třetí místo ve starší kategorii pro Jirku, byla velkým úspěchem a znamenala postup do kola národního. Zde se všichni soutěžící v obrovské konkurenci objevili asi v polovině soutěžního pole, což zaslouží velkou pochvalu a poděkování za skvělou reprezentaci školy, našeho města i Kraje Vysočina. Všem třem přeji mnoho dalších úspěchů v přírodovědných soutěžích!
Mgr. Eva Jirsová, učitelka biologie a geologie Gymnázia Chotěboř