Proběhlo národní kolo geologické olympiády a chotěbořské gymnázium zde mělo své zástupce!

Dne 25. dubna naše výprava ve složení Jiří Němec, Johana Kramářová a Petr Semrád, společně s paní profesorkou Mgr. Irenou Žakovou, vyrazila vlakem do Brna na celostátní kolo geologické olympiády. Vše se odehrávalo v rekonstruovaném penzionu Kaprálův mlýn u Ochozu u Brna. Po příjezdu a ubytování následovala dobrá večeře a zábavný kvíz, poté nás už čekala jen závěrečná příprava na soutěžní den.

Druhý den hned ráno po snídani nás organizátoři seznámili s průběhem soutěže. Ta probíhala formou stezky o 9 stanovištích, kde se mísily vědomostní testy, praktické úkoly a poznávání nerostů, hornin, či zkamenělin a geologických struktur. Odpoledne probíhala soutěž týmů, kdy jsme byli rozděleni podle krajů. Cílem bylo projít si nedalekou Ochozskou jeskyni a pozorovat co nejdůkladněji tamější krasové jevy. Soutěže jednotlivců se celkem zúčastnilo 50 soutěžících ve dvou kategoriích (18 mladších, 32 starších). Večer přišla na řadu prezentace týmových prací, v níž jsme představili plakát a naše pozorování jeskyně.

Třetí den jsme vyrazili na výlet po Moravském krasu. První zastávkou byla pískovna Seč u Rudice, kde někteří z nás nalezli prvohorní zkameněliny. Odtud jsme pokračovali do geoparku vesnice Rudice a následně k Rudickému propadání. Po návratu do autobusu nás čekala další zastávka – propast Macocha. Zde jsme navštívili Horní i Dolní můstek a Pustý žleb. Večer proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků, kde jsme sice neobsadili medailové pozice, ale ostudu jsme neudělali, v týmové soutěži jsme obsadili dokonce úctyhodné 5. místo.

Olympiáda nám přinesla hlavně mnoho zážitků, nových znalostí, ale i přátel. Mimo jiné nám všem také zajistila možnost studia na Masarykově univerzitě v Brně v oblasti geologie.

Za studenty Jiří Němec, sexta

Již samotné první místo v krajském kole, které vybojovali se stejným počtem bodů Johanka s Petrem, i pěkné třetí místo ve starší kategorii pro Jirku, byla velkým úspěchem a znamenala postup do kola národního. Zde se všichni soutěžící v obrovské konkurenci objevili asi v polovině soutěžního pole, což zaslouží velkou pochvalu a poděkování za skvělou reprezentaci školy, našeho města i Kraje Vysočina. Všem třem přeji mnoho dalších úspěchů v přírodovědných soutěžích! 

Mgr. Eva Jirsová, učitelka biologie a geologie Gymnázia Chotěboř

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)