Prváci se opět sešli ve Štířím dole, poznávali tváře a tvořili vzpomínky

Napsat přijímačky, oslavit úspěch, seznámit se, skamarádit se a nastoupit na novou školu. To čekalo každého, kdo se úspěšně dostal do 1. A na Gymnázium v Chotěboři.
Prváci se opět sešli ve Štířím dole, poznávali tváře a tvořili vzpomínky

Aby se lépe seznamovalo a poznávalo, každoročně se ve Štířím dole koná adaptační kurz pro nováčky gymplu. V sobotu 28. srpna se sešlo 26 studentů na vlakovém nádraží v Chotěboři. Nikdo se neznal a nikdo nevěděl, co je čeká.

Hlavní organizátoři Marťa s Ríšou si připravili program na téma Tvář. To vše bylo symbolicky k tomu, že nastoupit do nového prostředí není nikdy jednoduché, zvlášť pokud téměř nikoho neznáme.

Škrabošky na očích hned od začátku dne pomohly ke zjištění, co budoucí spolužáci rádi dělají a jací jsou, protože zakrytá tvář vede k lepší, a hlavně upřímnější komunikaci.

Na nádraží ve Ždírci nad Doubravou jsme si zahráli hru se jmény. Do Štířího dolu se pokračovalo po svých vlastních nohou a po cestě se poznávaly tváře přírody, města a lidí v okolí.  

„Moji nejlepší vzpomínkou na kurz je ta chvíle, kdy jsme se všichni sešli na nádraží, sedli jsme si a zjistili jsme, že budeme všichni kamarádi,“ říká Vanes.

Adaptační kurz byl plný nejrůznějších aktivit, které nebyly náročné pouze fyzicky, ale také se u nich zapotila nejedna hlava. Ukázalo se, kdo ve třídním kolektivu bude ten pravý článek pro soutěžení, kdo je týmový hráč, kdo rád stojí opodál a tak podobně. Zkrátka jsme odkryli všechny možné tváře nového kolektivu.

Každý rok mezi prváky přijede na jedno odpoledne také návštěva. „Nejvíc mě bavil volejbal s profesory. Nejprve jsem si myslela, že jsme pěkný jelita, protože nám to vůbec nešlo. Potom jsme ale sestavili elitu, tým z těch nejlepších, a to se podle mě hodně povedlo.“

Jednou z her bylo například takzvané hledání mafiánů. Týmy běhaly po areálu a pomocí paměti skládaly obličeje fiktivních postav. Na programu nechyběly ani noční hry, společenský večer nebo problem solvingy ve skupinách. To vše s jediným záměrem, poznat se a naučit se spolupracovat.

Jako vyvrcholení kurzu si během celého dopoledne, tentokrát už kamarádi, vyráběli masky. „To bylo zajímavé, takové pěkné ukončení tématu. Denča mi pokládala na obličej sádru a tvarovala ji. Donutilo mě to hodně přemýšlet, až jsem u toho usnula.“

Instruktory upřímně překvapilo, jak pěkně se k sobě spolužáci chovali. Hned první večer po ukončení dne jsme je našli všechny společně namačkané v jednom malém pokoji. Byl to pěkný pohled a za sebe upřímně doufám, že jim takový přátelský vztah vydrží minimálně další čtyři roky.

„Moc se mi tam líbilo, na jídle jsem si pochutnala, hry mě bavily a všichni jsme si rozuměli. Jsem spokojená, a dokonce jsem se díky těmto třem dnům i těšila do školy, protože jsem už dopředu věděla, co mě tady čeká,“ s úsměvem prohlásila Vanesa Francouzová, studentka z 1. A na Gymnáziu v Chotěboři.

Děkuji Vanese za spolupráci a všem ostatním studentům přeji, aby našli během studia na gymplu tu svou pravou tvář.

Marie Sabolová, oktáva

 

Fotografie z kurzu najdete zde

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)