Sázení stromků s primou a 1.A, aneb jak Gymnázium Chotěboř pomáhá českým lesům

Dne 3. 10. 2022 se třídy chotěbořského gymnázia, 1.A a prima, zúčastnily sázení stromků (a pálení roští) poblíž Nové Vsi u Chotěboře.

Akce se uskutečnila již poněkolikáté ve spolupráci našeho gymnázia s LČR, které zajistily jak stromky, nářadí, tak i buřty a hlavně organizaci celého dopoledne. Velké poděkování patří zejména panu Ing. Josefu Pilařovi, Ing. Věře Hessové, Ing. Adamu Leškovi, panu Vladimíru Tamokovi, panu Vítkovi Procházkovi a panu Jiřímu Popelovi.

Kolem desáté hodiny jsme se uchýlili k odjezdu na autobusovou zastávku Uhelná Příbram, Pukšice, rozcestí Víska. Přemístili jsme se do lesa, kde jsme se rychle rozdělili do dvou skupinek. Zatímco nám byly vysvětlovány pokyny, „primáni“, stále plní elánu, už pracovali od osmi hodin a když jsme je vystřídali, šli si opéct buřty a v poledne odjížděli zpět do Chotěboře. Ze začátku nám počasí sice moc nepřálo, ale postupem času se vyjasnilo. Dokonce nám i zasvítilo sluníčko.

Tvrdě jsme pracovali, kopali jámy našimi krumpáči a sázeli nové stromky v oplocence, lípu a javor. Třešně se vysazovaly do individuálních ochranných tubusů a zbývající skupinka studentů postupně vyčistila paseku od větví, které jsme hned na místě pálili. Nebylo to vůbec lehké, ale protože jsme třída nadmíru šikovná, šlo nám to vskutku výborně… no jo, i na manuální práci jsme experti! Nakonec jsme v oplocence pomohli i se síjí žaludů.

Po dokončení veškeré lesní práce jsme byli odměněni opékáním buřtů a zaslouženým odpočinkem. I přes nepříjemný kouř v očích jsme se spokojeně nadlábli a „překvapivě“ zakončili den menší poznávačkou listnáčů a orientací v lesní mapě.

Tento den jsme si náramně užili. Děkujeme našim profesorům, paní Mgr. Jirsové a panu Mgr. Scholzovi a všem pracovníkům z LČR, za krásný prožitek tohoto dopoledne. A pak, že nemáme na gymnáziu praxe!  Naše ekoškola se neváhá zapojit do jakékoliv výzvy na pomoc přírodě, a proto nemůže chybět ani u obnovy lesa po kůrovcové kalamitě.

Za 1.A Sofie Krátká a Lucie Štěpánková

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)