Slavnostní vyhlášení výsledků národního kola 16. ročníku soutěže Lidice pro 21. století a předání cen vítězům

               Letos v lednu nám paní Mgr. Pavlíčková nabídla účast na 16. ročníku mezinárodní vědomostní soutěže Lidice pro 21. století. Tuto soutěž pořádá Památník Lidice, Ústav pro studium totalitních režimů a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Týká se období druhé světové války, nacismu, holocaustu a dalších totalitních režimům 20. století. Celá soutěž probíhala online ve dvou kolech ještě před letními prázdninami a z našeho gymnázia se zúčastnilo 28 studentů. I přesto, že jsme byli nováčky, za výsledky se rozhodně nemusíme stydět.

               Termín konečného ceremoniálu se kvůli covidu měnil, ale nakonec jsme se dočkali. Termín 8. září byl konečný. Tu slávu jsme si nechtěli nechat ujít, a tak jsme se za doprovodu paní učitelky Pavlíčkové vydali do Lidic. Slavnostního vyhlášení se zúčastnili zástupci všech pořádajících institucí, dále ministerstva školství, ministerstva kultury, a dokonce dvě přeživší lidické děti, dnes oba starší pánové.

               Celkem se soutěže zúčastnilo okolo 1500 studentů. Studentky našeho gymnázia Klára Jana Furchová, Anna Rutschová, Dominika Trtíková a Adriana Dvořáková se probojovaly mezi 21 finalistů. Bylo moc příjemné slyšet mezi jednadvaceti jmény finalistů čtyři z našeho gymnázia! Získali jsme 10. místo v hodnocení aktivity škol. Dvě naše studentky se umístily na vítězných pozicích. Anna Rutschová získala 3. místo ve II. kategorii ve vědomostní soutěži a Adriana Dvořáková získala cenu poroty za literární práci rovněž ve II. kategorii, obě kromě dalších cen obdržely skleněnou plastiku se svým jménem.

                Po slavnostním vyhlášení soutěže nás čekal oběd v restauraci Lidické galerie. Dále jsme se zúčastnili komentované prohlídky celého pietního území, která byla velmi emotivní. Člověk se přiblížil k událostem, které se odehrály skoro před osmdesáti lety, ale zůstávají velmi živé. Na závěr jsme navštívili jeden z domků, který byl postaven pro lidické ženy a děti, které se vrátily po válce do vesnice. Domek byl vybaven původním nábytkem, kamny i nádobím. Paní průvodkyně o něm velmi zasvěceně vyprávěla, dozvěděli jsme se, že její maminka byla jednou z lidických žen. 

               Odjížděli jsme plni dojmů a krásných zážitků.

Adriana Dvořáková, septima

 

               Na závěr našeho článku bych ráda připojila poděkování za celou naši výpravu panu Karlu Dvořákovi, tatínkovi Adriany, který nás do Lidic a zpět vezl vlastním autem a zúčastnil se s námi celého programu. Všechny studentky obdržely knižní ceny (byly velmi těžké) a pan Dvořák nás všechny dovezl až před dům a vůbec mu nevadilo, že to ve dvou případech bylo mimo Chotěboř.

Mgr. Ivona Pavlíčková

 

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)