Studenti chotěbořského gymnázia bojovali v krajském kole Ekologické olympiády

Ve středu dne 10. 11. 2021 jsme se vydali na krajské kolo Ekologické olympiády ve složení Lenka Dejmalová (oktáva), Vendy Pekařová (sexta) a Jiří Němec (kvinta) a v doprovodu paní profesorky Mgr. Evy Jirsové. Olympiáda byla třídenní a konala se v chalupě Na Bělici poblíž obce Kaliště u Humpolce. Letošním tématem byla obnova krajiny.

Prvním úkolem bylo vytvoření modelu vylosovaného typu lesa především pomocí přírodnin, které jsme našli v terénu. My jsme modelovali měkký luh. Poté následovala série obávaných poznávaček, které se tentokrát týkaly stromů, semenáčků a rostlin typických pro odlesněné plochy, které dnes tak často vidíme kolem sebe. Večer jsme psali test a plnili druhý úkol, při kterém jsme se museli prokousat několika odbornými články a s jejich pomocí vypracovat odpovědi na záludné otázky.

Druhý den jsme „obdrželi“ zhruba čtvrt hektaru lesa a na této ploše jsme měli zmapovat aktuální stav porostu, určit vlastnosti stanoviště a na základě těchto informací navrhnout, jaké pěstební a výchovné zásahy bychom v tomto úseku během deseti let udělali. Pozemek jsme museli změřit, nakreslit jeho plánek a v něm vyznačit zásahy v porostu. Pracovali jsme až do odpoledních hodin a poté proběhla obhajoba tohoto úkolu před porotou a také malá maturita, u které jsme si vytáhli jedno z patnácti předem vypracovaných témat, o kterém jsme museli mluvit deset minut.

V pátek dopoledne se ještě konala přednáška a poté jsme se již dozvěděli výsledky. Obsadili jsme krásné třetí místo.                                                                     

Lenka Dejmalová

Chtěla bych velmi poděkovat studentům, kteří se připravovali na tuto velice náročnou soutěž více než dva měsíce a během dvou dnů pak svou námahu zúročili v náročné konkurenci dalších osmi týmů z celého kraje. K přípravě přistoupili velmi odpovědně a týmová práce přinesla své ovoce v podobě velkého úspěchu. Prakticky každoročně náš tým vystoupí v této prestižní soutěži na stupně vítězů.

Poděkování patří také naši konzultantům, kterými letos byli pan Ing. Josef Pilař, Mgr. Vlastimil Peřina a Mgr. Jan Trávníček, a to za jejich užitečné odborné rady.

Děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy!                                  

Mgr. Eva Jirsová

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)