Studentky chotěbořského gymnázia opět zvítězily v krajském kole Ekologické olympiády!

Téma Ekologické olympiády 2020-2021 je „Sucho a klimatická změna“ a krajské kolo mělo proběhnout již v říjnu minulého roku. Ale protože už dlouho je vše jinak, ani tato prestižní soutěž není výjimkou! Od září se naše soutěžní trojice – Štěpánka Pilařová z oktávy, Lenka Dejmalová ze septimy a Kačka Stehnová ze sexty – začala na soutěž připravovat. Nejdříve prostudovat desítky stránek odborného textu, vyhledat mnoho nových informací a vypracovat čtrnáct témat tzv. Malé maturity. Poté následoval první domácí úkol v terénu, kdy bylo cílem s využitím map zrekonstruovat změny v lesích za posledních deset let. Studentky měly zjistit, jak se krajina i lidé vyrovnávají se suchem a kůrovcovou kalamitou.

Další průběh soutěže ale narušila covidová pandemie, a proto následoval další domácí úkol, kdy bylo nutné nasbírat, stratifikovat, nechat vyklíčit, zasadit a pozorovat nejméně pěti stromů a keřů. Dívky nasbíraly téměř dvacet druhů, protože chtěly mít jistotu, že aspoň pět z nich opravdu splní očekávání a vyklíčí. Také to tak dopadlo!

Vyvrcholení soutěže nastalo tento víkend a to online – poznávačka přírodnin, test, esej. To byla dávka na celé sobotní odpoledne, ale psaní eseje se protáhlo až do nočních hodin. Ani to nebylo ještě vše, protože nedělní dopoledne bylo ve znamení tzv. Malé maturity, kdy si naše skupinka vytáhla Pařížskou dohodu a vše kolem změny klimatu a 15 min se potila pod náporem otázek.

A jak nakonec to půlroční snažení dopadlo? Štěpánka, Lenka a Kačka nezklamaly, ale podařilo se jim udržet krok se svými předchůdci z minulých let a v krajském kole zvítězily!

Moc jim blahopřejeme a budeme držet palce v kole národním, které se v červenci uskuteční v KRNAPU, i když zase jen distančně…

Děkujeme za skvělou reprezentaci našeho gymnázia, ale i našeho města!

Mgr. Eva Jirsová a Mgr. Irena Žáková

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)