Žánrově pestrá Literární kavárna
Březen je měsícem knih. Na Gymnáziu Chotěboř jsme ho přivítali hned 3. března Literární kavárnou, setkáním těch, kteří rádi čtou, rádi o knihách diskutují a rádi se nechají inspirovat tipy jiných. Strávit své páteční odpoledne ve společnosti milovníků knih se rozhodlo přes třicet studentů jak z nižšího, tak z vyššího stupně gymnázia.
Literární kavárna probíhala ve dvou odděleních. V jedné místnosti debatovali mladší studenti vedení Mgr. Ivonou Pavlíčkovu, ve druhé moderovala diskusi starších – převážně středoškolských – studentů Mgr. Lucie Dostálková. Každý, kdo se rozhodl ostatním představit svoji knihu, ji nejprve stručně charakterizoval a poté z ní přečetl ukázku. Posluchači se tak mohli do textů ponořit a zjistit, zda by je lákaly. Následovala diskuse nad otázkami, které kniha vzbudila, nebo studenti sdíleli své čtenářské zážitky, pokud knihu již také četli.
Z mladších studentů vystoupila jako první Viktorka Kadlecová s knihou Martina Vopěnky Spící město. Pak Majda Prokšová představila knihu svého milovaného autora Davida Walliamse Táta za všechny prachy, pokračovala Nikča Polívková s dalším Walliamsovým dílem, Babička drsňačka. Rozhořela se veselá debata o tom, kdo a co všechno od tohoto populárního autora četl. Následovalo vystoupení Standy Dolanského, který představil detektivku Jeana-Clauda Mourlevata, v níž je hlavním hrdinou ježek, Jefferson. Ester Mrvová vyprávěla příběh Dominika Landsmana o současných klucích a jejich nejen počítačovém světě Bez frází a bez jůtubu. Kristýna Hrbová přiblížila Sesterstvo ve Snové říši od Lucie Hlavinkové, současnou českou fantasy s kouzelnou kočkou Fabiolou. V podobném duchu pokračovala i Eliška Petrusová knihou Alea, dívka moře, jejíž autorkou je Tanya Stewner. Havlík Dong si vybral Appolónův pád od Ricka Riordana, protože je velkým fanouškem starých řeckých bájí. Lenka Zvolánková vyprávěla o Báře, která krotí Ameriku autorky Mileny Durkové. Povídání nad knihami zakončila Martina Stecovičová dílem Kim Liggetové Prokletý rok, kterým vyvolala živou debatu o postavení ženy ve společnosti.
Žánrově pestrou paletu knih představili také starší studenti. Zastoupeno bylo fantasy – Honza Krajíček hovořil o skvěle výtvarně zpracované knize Život válečníka Tomáše Němce a Katka Šimonová popsala svůj zážitek z humorného Otce prasátek T. Pratchetta. Svým vtipem do mlýna přispěl i čestný host Mgr. Roman Kubát, který vypíchl zásadní momenty legendární sci-fi Douglase Adamse Stopařův průvodce po galaxii. Bestsellerovou americkou autorku Coleen Hoover představily studentky Nela Smetánková a Natálie Haltufová. V linii současné literatury pokračovala i Natálie Szotkowská, která s Tichými roky Aleny Mornštajnové rozproudila diskusi o autorčině stylu psaní. Z dosud do češtiny nepřeloženého textu současné převážně komiksové autorky Alice Olsemanové s názvem Radio Silence anglicky četla Tereza Hochmanová. Došlo také na klasiku. Anna Drozdová se zamýšlela nad jednáním Raskolnikova z Dostojevského Zločinu a trestu a Claire Sturt se snažila postihnout, proč ji tolik fascinují texty a styl Virginie Woolfové. Kavárnu navštívila i naše absolventka Petra Kadlecová, která na příkladu Myší Natálie Mooshabrové popsala pocit, který na ni padá z knih Ladislava Fukse. Milým zakončením celého odpoledne byly minipříběhy z knihy Anthony de Mella Modlitba žáby, které pro nás vybrala Mgr. Dana Mrtková, druhý čestný host z řad učitelů.
Protože se nejednalo o jen tak ledajaké setkání, ale o „kavárnu“, celé odpoledne účastníkům zpříjemňovala dobrá káva, čaj, levandulovo-meduňková limonáda a domácí dobroty, které napekly v hojné míře studentky 1.A. Patří jim za to velké dík!
Věříme, že tato Literární kavárna nebyla poslední, která se u nás na gymnáziu konala. Všichni knihomolové z našich řad se těší na další.
Mgr. Lucie Dostálková, Mgr. Ivona Pavlíčková
Z ohlasů studentů:
„Literární kavárna mi rozšířila obzory ve světě literatury a motivovala mě k tomu, abych četl více. “ /Dong Quang Dao, 1.A/
„Jsem velmi ráda, že jsem se mohla zúčastnit prvního ročníku Literární kavárny na naší škole. Panovala zde velmi příjemná, přátelská a poklidná atmosféra. Ocenila bych také výborné občerstvení, na kterém si všichni moc pochutnali. Už se těším na další ročníky!“ /Lucie Štěpánková, 1.A/
„Bylo to hezky prožité páteční odpoledne. Prezentující nás seznámili se spoustou nových a zajímavých knih.“ /Sofie Krátká, 1.A/