V Havlíčkově Brodě hovořili o tom, kdo město pojmenoval: Konference Havlíčku, Havle! o Karlu Havlíčku Borovském

Konference o Karlu Havlíčku Borovském se konala v úterý 26. 10. v nedalekém Havlíčkově Brodě. My, studenti Gymnázia Chotěboř, jsme měli tu možnost ji navštívit společně s profesorkami Mgr. Lucií Dostálkovou a Mgr. Ivonou Pavlíčkovou.
V Havlíčkově Brodě hovořili o tom, kdo město pojmenoval: Konference Havlíčku, Havle! o Karlu Havlíčku Borovském

Dopolední blok očima Aničky

Z chotěbořské autobusové zastávky jsme vyjely do Brodu v 8:15, přičemž konference začala o 45 minut déle. Ve Staré radnici byl připraven dopolední blok věnovaný postavě Karla Havlíčka a jeho prezentaci v dnešní době. Diskutovat jsme slyšeli historičku Magdalénu Pokornou, novináře Adama Drdu a učitele Gymnázia Havlíčkův Brod Aleše Římana. Nešlo jen o nově zjištěné informace, ale i o celý rozhovor, který nás obohatil. Velmi oceňujeme dobře zvolené aktéry, protože každý z nich má jinou profesi, každý z nich vnímá Havlíčka trochu jinak. Zaměřili jsme se na jeho dráhu žurnalisty, která je, podle všech tří hostů, ta nejdůležitější.

Dostali jsme rozsáhlé odpovědi na několik zajímavých otázek, které měli možnost položit všichni přítomní, jako např. jestli máme používat Havlíčkovu korespondenci ve výuce na školách, proč byl za své doby trnem v oku habsburské monarchii, jak je to vlastně s trnovou korunou a Boženou Němcovou nebo jaký byl otec.

Věta, kterou použil Adam Drda, mě velmi překvapila, ale zdá se vlastně naprosto správná: ‚‚Nikdy bych nepochopil Havlíčka, kdybych nepřečetl Boženu Němcovou.‘‘ Rozvíjí tím svůj názor, že nestačí pouze knihy číst, je potřeba znát dobu, ve které vznikají. Když u Němcové zůstaneme, jednoznačně narazíme na příběh s trnovou korunou, kterou údajně dala Havlíčkovi na hrob. Jedná se však pouze o mýtus. Dokonce se vypráví, že trnová koruna byla nejprve listnatá a že účastníci rozloučení si jednotlivé lístky rozebrali na památku samotného Havlíčka. Také jsme se dozvěděli, že mnohem více aktivní byl manžel Boženy, Josef. Roznášel před pohřbem Havlíčka parte a na pohřbu si dokonce sundal klobouk. Na následnou otázku policie, proč to udělal, odpověděl prostě: „Havlíčka jsem si vážil.“ Jak už jsem jednou zmiňovala, myšlenek a názorů padlo mnoho, bohužel je tady všechny vypsat nemohu, protože po krásném dopoledni, následovalo ještě lepší odpoledne s další spoustou skvělých novinek.

Abychom ale nepředbíhali, zhruba po hodině a půl prvního bloku konference nás čekala pauza na oběd. Počasí bylo nádherné, pravé podzimní, proto si někteří z nás nenechali ujít procházku brodským parkem zapadaným listím, kde mimo jiné stojí velkolepá socha samotného Karla Havlíčka Borovského. Do Staré radnice jsme se ale opět vrátili, abychom si vyslechli druhou část.  

Odpolední blok očima Marušky

Před začátkem odpoledního programu jsme si s Aničkou koupily výbornou kávu a šly si poslechnout autory podcastu Přepište dějiny, novináře a historika Michala Stehlíka a Martina Gromana. Tato dvojice druhou část uvedla videem, ve kterém bylo sestříháno několik scén z filmových či seriálových zpracování o Havlíčkovi od černobílých kousků až po ty novodobé.

Následoval přibližně dvacetiminutový stand up, ve kterém spolu hovořili o Havlíčkovi ze všech možných úhlů pohledu – od Havlíčkovy kritiky Posledního Čecha až po to, co má významný český politik, novinář a spisovatel společného s Danielem Landou, Ivanem Hlinkou nebo proč je Havlíček rockstar. Proč? To se dozvíte v jedné z epizod podcastu Přepište dějiny, neboť z konference byl pořizován záznam.  

V další fázi konference se do debaty přidal i historik Petr Hlaváček. Hovořilo se významu Havlíčka, o významu jeho publicistiky, o tom, jak se jeho otisk projevoval v čase a zdali náš obraz o něm odpovídá skutečnosti. Debata probíhala opravdu zevrubně. Michal Kamp, ředitel havlíčkobrodského muzea, se ujal moderace, ale do konverzace jsme se samozřejmě zapojili i my, studenti a ostatní hosté. Pro mě nejzajímavější myšlenkou byla úvaha, že Havlíček je opěvovaný právě proto, že za svůj krátký veřejně aktivní život nestihl udělat chyby, proto je pro své následovníky tak významný a zdá se být bezchybný. Srovnávali ho s Benešem, který za svou dlouhou kariéru mnohokrát šlápnul vedle. To je však pochopitelné.

Dějiny se neopakují, ale rýmují, bylo řečeno ke konci konference. Havlíček byl ohromná osobnost a žije v povědomí náš všech i dnes. Ze všech profesí, které mu jsou přikládány, byl hlavně novinář, i to bylo zmíněno. Tak významný publicista, že se o jeho textech některým může jen zdát.

Měli bychom na něj pamatovat, měli bychom kriticky myslet, být společensky i politicky aktivní, odvážně se zabývat existujícími problémy a nechat se slyšet nahlas, stejně jako Karel Havlíček Borovský.

Bylo zajímavé věnovat se něčemu školou neustále omílanému také takto do hloubky a s vyšším přesahem. Ani Havlíček, ani žádná jiná osobnost není jen jméno z učebnice, není zmínka z knih nebo hlavní postava filmového příběhu. My posluchači jsme si to jistojistě uvědomili a rozhodně nelitujeme, že jsme tímto způsobem trávili úterní den.

z výpravy do Havlíčkova Brodu, Anna Rutschová a Marie Sabolová

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)