Biologie
Tematické okruhy profilové části maturitní zkoušky z biologie 2024/25
EKOKLUB EKOŠKOLA SVĚTOVÁ ŠKOLA
GEOPARK
Biologická olympiáda 2024/2025
Tématem pro kategorie A a B je Paměť. Přípravné texty ke stažení zde
Tématem pro kategorie C a D je Obrana.
Jak se nám dařilo v biologických soutěžích v roce 2024?
I letos se studenti napříč ročníky vrhli do soutěží z biologie, ekologie i geologie. Soutěže, to je zejména spousta práce navíc, spousta volného času a vynaložené energie. Proto, a to i bez ohledu na výsledek, je nutno tyto studenty chválit a nadále motivovat.
Na podzim vždy zahajujeme krajským kolem Ekologické olympiády, kdy se letos v třídenním klání na téma „Klima“ naše trojice studentů (Jirka Němec, Natka Krédlová a Karel Jelínek) umístila na druhém místě.
V soutěži Zlatý list se v krajském kole oba týmy, mladší z primy a starší z tercie, musely spokojit s medailí bramborovou.
Přes zimu probíhají na našem gymnáziu školní kola Biologické olympiády a zde největšího úspěchu dosáhl opět Jirka Němec v nejstarší kategorii, kde se mu podařilo získat šesté místo v kraji. Naopak v nejmladší kategorii byl Honzík Kohutka ze sekundy v okrese první a v kraji třetí. Eliška Petrusová ze třetího místa v okrese postoupila také do kraje.
Tradičně úspěšná je Geologická olympiáda, kde v krajské kole Natka Krédlová obsadila třetí místo a Jirka Němec postupové místo druhé. Proto nás mohl reprezentovat i v kole národním.
Úspěšnou soutěží bývá i YPEF – Mladí lidé v evropských lesích, kde se nám podařilo ve starší kategorii zvítězit v oblastním kole, ale v Brně už se nám další postup nezdařil.
Také v soutěži SOČ - Středoškolská odborná činnost jsme se v krajském kole rozhodně neztratili! Jirka Němec a Natka Krédlová ze septimy s prací Kontaminace půd těžkými kovy po historické těžbě a zpracování stříbra vybojovali krásné druhé místo a práce studentek Anny Lefflerové a Moniky Válkové ze 3.A Kaštanovník setý (Castanea sativa Mill.) byla prací vítěznou a ještě dívky čeká celostátní klání!
Všem studentům patří velké díky za skvělou reprezentaci školy a ať vás stále baví získávat nové znalosti a dovednosti o přírodě! Určitě to stojí za to!
Mgr. Eva Jirsová
Krajské kolo Ekologické olympiády 2022
Ve dnech 2. – 4. listopadu jsme se jako tříčlenný tým Gymnázia Chotšboř (Ema Kovačková, Jirka Němec a Karel Jelínek) zúčastnili krajského kola Ekologické olympiády. Letošním tématem, které nás doprovázelo po celou dobu soutěže, byla druhová ochrana.
Vlastní soutěž probíhala v Ekocentru Chaloupky, ale příprava trvala již od září. V domácím úkolu jsme museli sepsat veškeré zvláště chráněné druhy v CHKO Železné hory a některé druhy rostlin i živočichů se pokusit v sychravém podzimním počasí i nafotit. To se nám podařilo splnit na plný počet bodů!
Na Chaloupkách jsme soutěžili tři dny a byly to opravdu nabité dny! Úkolů vůbec nebylo málo. Potýkali jsme se například s poznáváním exotických druhů zvířat, druhů zvláště chráněných, nebo jsme se pokoušeli poznat organismy podle zvuků. Praktickým úkolem bylo mapování stop obratlovců. Hlavní část soutěže byla ale tzv. malá maturita, při které jsme si vylosovali jedno z patnácti předem zadaných témat týkajících se druhové ochrany a museli o něm právě patnáct minut mluvit před zkušební komisí. Po tomto náročném zápolení se nám nakonec podařilo vybojovat krásné druhé místo.
Za tým Gymnázia Chotěboř Ema Kovačková z kvinty
Studenti chotěbořského gymnázia bojovali v krajském kole Ekologické olympiády
Ve středu dne 10. 11. 2021 jsme se vydali na krajské kolo Ekologické olympiády ve složení Lenka Dejmalová (oktáva), Vendy Pekařová (sexta) a Jiří Němec (kvinta) a v doprovodu paní profesorky Mgr. Evy Jirsové. Olympiáda byla třídenní a konala se v chalupě Na Bělici poblíž obce Kaliště u Humpolce. Letošním tématem byla obnova krajiny.
Prvním úkolem bylo vytvoření modelu vylosovaného typu lesa především pomocí přírodnin, které jsme našli v terénu. My jsme modelovali měkký luh. Poté následovala série obávaných poznávaček, které se tentokrát týkaly stromů, semenáčků a rostlin typických pro odlesněné plochy, které dnes tak často vidíme kolem sebe. Večer jsme psali test a plnili druhý úkol, při kterém jsme se museli prokousat několika odbornými články a s jejich pomocí vypracovat odpovědi na záludné otázky.
Druhý den jsme „obdrželi“ zhruba čtvrt hektaru lesa a na této ploše jsme měli zmapovat aktuální stav porostu, určit vlastnosti stanoviště a na základě těchto informací navrhnout, jaké pěstební a výchovné zásahy bychom v tomto úseku během deseti let udělali. Pozemek jsme museli změřit, nakreslit jeho plánek a v něm vyznačit zásahy v porostu. Pracovali jsme až do odpoledních hodin a poté proběhla obhajoba tohoto úkolu před porotou a také malá maturita, u které jsme si vytáhli jedno z patnácti předem vypracovaných témat, o kterém jsme museli mluvit deset minut.
V pátek dopoledne se ještě konala přednáška a poté jsme se již dozvěděli výsledky. Obsadili jsme krásné třetí místo.
Lenka Dejmalová
Chtěla bych velmi poděkovat studentům, kteří se připravovali na tuto velice náročnou soutěž více než dva měsíce a během dvou dnů pak svou námahu zúročili v náročné konkurenci dalších osmi týmů z celého kraje. K přípravě přistoupili velmi odpovědně a týmová práce přinesla své ovoce v podobě velkého úspěchu. Prakticky každoročně náš tým vystoupí v této prestižní soutěži na stupně vítězů.
Poděkování patří také naši konzultantům, kterými letos byli pan Ing. Josef Pilař, Mgr. Vlastimil Peřina a Mgr. Jan Trávníček, a to za jejich užitečné odborné rady.
Děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy!
Mgr. Eva Jirsová
Úspěchy mladých biologů v roce covidu
Podivný školní rok se blíží do cílové rovinky, a tak nastává čas bilancovat, jak se nám v něm podařilo splnit studijní úkoly a jak jsme byli úspěšní v porovnání s ostatními školami.
V biologii jsme rozhodně nezaháleli, veškeré učivo bylo probráno, seminární práce obhájeny, praktická cvičení splněna, s čistým štítem můžeme vyrazit na prázdniny!
Někteří studenti se opět pustili do náročné přípravy a vstoupili do bojů se svými vrstevníky v mnoha biologických a ekologických soutěžích. Průběžně jsme vás s jejich výsledky seznamovali a sledovali jejich postup do vyšších kol.
Ani zde se neztratili, právě naopak. Jirka Němec z kvarty v krajském kole Geologické olympiády obsadil skvělé třetí místo a společně s Matějem Kocourkem a Petrem Prokšem zvítězili v regionálním kole (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj) soutěže YPEF – Mladí lidé v evropských lesích a v září budou hájit naše barvy v kole národním. Jejich starší spolužáci – Lenka Dejmalová, Vendy Pekařová a Lukáš Křivský – v tomto kole ztratili pouhý jeden bod a ten je připravil o vítězství a postup. V Biologické olympiádě se v krajském kole prosadila Johanka Kramářová ze sekundy a skončila na krásném třetím místě.
Velkým úspěchem skončilo národní klání ve Středoškolské odborné soutěži pro trio Michal Pavlas, Lenka Tlapáková a Adam Smutný, které zde vybojovalo se svou prací „Městské květnaté louky v Chotěboři“ krásné sedmé místo, a navíc získali Cenu předsedy Zemědělské společnosti při ČZU v Praze za řešení aktuálního problému. Práce Lenky Dejmalové a Nikoly Sekerové na téma „Pekelská štola - možné riziko pro ŽP“ skončila v krajském kole na pěkném, ale nepostupovém druhém místě.
Ani naši benjamínci nechtěli zůstat pozadu na oblíbené soutěži Zlatý list, jejíž krajské kolo proběhlo v příjemném prostředí jihlavské zoologické zahrady. Starší tým vybojoval výborné druhé místo, mladší byli třetí. Obě družstva získala zajímavou exkurzi do přírodního parku UnterWasserReich v Dolním Rakousku, kam se společně s ostatními úspěšnými soutěžícími podíváme v září.
Všem studentům, kteří se snaží získávat nové znalosti nad rámec svých povinností a připravují se na nejrůznější soutěže moc děkujeme. Blahopřání patří těm nejúspěšnějším, kteří skvěle reprezentují nejen naši školu, ale také město, nebo i Kraj Vysočinu. Ať se vám daří i v roce následujícím. Hezké prázniny!
Mgr. Eva Jirsová a Mgr. Irena Žáková – učitelky biologie
Úspěchy studentů v biologických a ekologických soutěžích ve školním roce 2019/2020
(několik připravovaných soutěží se neuskutečnilo z důvodu karantény)
Středoškolská odborná činnost
„Fyzikální a chemické vlastnosti vod a mineralogie sekundárních nerostů v lomu Pohled“ – septima – Eliška Ondráčková, Matěj Moravec – 1. místo okresní kolo, 1. místo krajské kolo, 5. místo v národním kole; udělení zvláštní ceny – účast v soutěži České hlavičky – SANITAS! „Život a zdraví člověka“ cena VZP ČR
„Včelařův rok“ – 3. A – Martin Antl – 1. místo okresní kolo, 1. místo krajské kolo, 12. místo v národním kole
Biologická olympiáda
Kategorie A –ve školním kole 40 řešitelů; oktáva – Tereza Stehnová – 2. místo krajské kolo; oktáva – Lukáš Bourdeas – 3. místo krajské kolo
Kategorie B – ve školním kole 29 řešitelů; sexta – Lenka Dejmalová – 6. místo krajské kolo
Kategorie C – ve školním kole 11 řešitelů; tercie – Jiří Němec – 6. místo krajské kolo
Kategorie D – ve školním kole 15 řešitelů; sekunda – Andrea Landsmanová – 3. místo krajské kolo; sekunda – Adam Souček – 5. místo krajské kolo
Ekologická olympiáda
Štěpánka Pilařová (septima), Lenka Dejmalová (sexta), Tereza Stehnová (oktáva) – 2. místo krajské kolo
Geologická olympiáda
21 účastníků krajského kola – kvarta – Karel Jelínek – 3. místo krajské kolo; oktáva – Simona Jakešová (oktáva) – 5. místo krajské kolo
Mladý zahrádkář
Septima – Lucie Urbanová – 1. místo okresní kolo, postup do celostátního finále – odloženo
Poznej a chraň přírodu Vysočiny!
Půlroční projekt, studenti kvarty – 1. místo krajské kolo
ÚSPĚCHY STUDENTŮ Z BIOLOGIE A EKOLOGIE VE ŠKOLNÍM ROCE 2018/2019
1. SOČ 2019
„Zásobení středoškolské populace jodem“ – Daniel Špitálník – 1.místo okres, 2. místo kraj
2. BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA
Kat. A – oktáva - ve školním kole 41 ; Anna Boháčová – 2.místo kraj, účast v národním kole; Tereza Stehnová – 7.místo kraj
Kat. B – ve školním kole 23 ; Jiří Frühbauer - 7.místo kraj, Lenka Dejmalová – účast v krajském kole
Kat. C – ve školním kole 5; – Kateřina Stehnová - 1.místo okres, 2.místo kraj- úspěšný řešitel; Barbora Střípková – 5.míst okres
Kat. D – ve školním kole 6; Jiří Němec – 4.místo okres, 6.místo kraj
3. MLADÍ LIDÉ V EVROPSKÝCH LESÍCH – YPEF
Starší - septima – Tereza Stehnová, sexta – Štěpánka Pilařová, kvinta – Lenka Dejmalová – 2.místo regionální kolo
Mladší – tercie – Vendula Pekařová, Zuzana Jarolímová, Lukáš Křivský - 7.místo regionální kolo
4. ZLATÝ LIST 2019
Mladší kategorie - prima – Martin Pavlas, Nela Krejčíková, Andrea Lesáková, Andrea Landsmanová, David Joksch, Kateřina Málková (Radek Valehrach) – 1.místo okrskové kolo, 1.místo krajské kolo, 10. místo národní kolo
Starší kategorie – tercie, kvarta – Vendula Pekařová, Zuzana Jarolímová, Michaela Žaloudková, Lukáš Křivský, Barbora Střípková, Kateřina Stehnová – 1.místo okrskové kolo; 4.místo krajské kolo
5. EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2019
Jiří Frühbauer, Anna Boháčová, Tereza Stehnová – 2.místo kraj
6. GEOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2019
Simona Jakešová – 3.místo kraj
7. PROJEKT The Quarry Life award
mezinárodní projekt na podporu biodiverzity v lomech a pískovnách
Anna Boháčová, Lucie Jindrová, Tereza Kvačková, Aneta Málková, Michaela Mrázková, Josef Sabol, Jitka Stuchlíková, Anna Štorková, Karel Zmek - 2.místo v národním kole v Brně
Výsledky biologických a ekologických soutěží ve školním roce 2017/2018
SOČ 2018
„Geologické zajímavosti Chotěboře a okolí“ – septima – Anna Štorková, Jitka Stuchlíková – 1.místo okresní kolo, 1.místo krajské kolo, 12.místo národní kolo
Biologická olympiáda
Kat. A – oktáva - ve školním kole 31 ; Anna Boháčová – 8.místo krajské kolo – úspěšný řešitel
Kat. B – ve školním kole 18 ; Tereza Stehnová – 4.místo krajské kolo – úspěšný řešitel
Kat. C – kvarta – ve školním kole 7; – Lenka Dejmalová - 1.místo okresní kolo, 5.místo krajské kolo - úspěšný řešitel; Štěpánka Housková – 4.místo okresní kolo
Kat. D – sekunda – ve školním kole 14; Lukáš Křivský – 5.místo okresní kolo
Mladí lidé v evropských lesích – YPEF
Starší kategorie - oktáva – Jan Venc, septima – Anna Boháčová, sexta – Tereza Stehnová – 1.místo regionální kolo; 1.místo národní kolo
Mladší kategorie – kvarta – Lenka Dejmalová, Tereza Nesládková, Štěpánka Housková - 1.místo regionální kolo; 3.místo národní kolo
ZLATÝ LIST 2018
Mladší kategorie - prima – Tomáš Smetánka, Jiří Němec, Petr Prokš, Matěj Adam, Matěj Kocourek, Marek Pavlíček – 1.místo okrskové kolo, 1.místo krajské kolo, 6.místo národní kolo
Starší kategorie – kvarta – Lenka Dejmalová, Tereza Nesládková, Tereza Musilová, Barbora Uchytilová, Jan Pejřimovský, Lucie Matýsková – 1.místo okrskové kolo; 6.místo krajské kolo
EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2018
Jan Venc, Anna Boháčová, Tereza Stehnová – 1.místo krajské kolo, 4.místo národní kolo
Geologická olympiáda
Jitka Stuchlíková – 1.místo krajské kolo, 7.místo v národním kole
Simona Uchytilová – 2.místo krajské kolo
ÚSPĚCHY STUDENTŮ Z BIOLOGIE A EKOLOGIE VE ŠKOLNÍM ROCE 2016/2017 1.SOČ 2017
1.SOČ 2017
„Středověké dobývání zlata u České Bělé“ – septima – Jan Venc, Simona Uchytilová - 1.místo okres i kraj, 2.místo národní kolo a dále cenu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Cenu hostitelské školy VOŠ a SŠ Boskovice a města Boskovic, Cenu CZ.NIC, Cenu proděkana geologické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze prof. Martina Mihajleviče a Cenu děkana Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně doc. Jaromíra Leichmana.
„Spolehlivé přivolání psa“ – septima – Michaela Simonová – 1.místo okres i kraj, 9.místo národní kolo
„Geocyklotrasy pod Železnými horami“ – 3.A – Lubomír Molák, Andrea Málková, Michaela Jelínková – 1.místo okres i kraj, 10. místo národní kolo
„Transsexualita“ – septima – Hana Turková – 1.místo okres, 3.místo kraj
„Využití srážkové vody na splachování“ - kvinta – Tereza Stehnová, Alice Janáčková – 1. místo okres, 3.místo kraj
2. Mladí lidé v evropských lesích – YPEF
oktáva – Tereza Ondráčková, septima – Jan Venc, sexta – Anna Boháčová – 1.místo regionální kolo; 2.místo národní kolo
3. ZLATÝ LIST 2017
Mladší kategorie – prima – Jindra Martin, Karbaš David, Krbálek Pavel, Málek Tomáš, Vodička Matyáš, Aleš Křivský – 2.místo okrskové kolo, 3.místo krajské kolo
Starší kategorie – kvarta – Štěpánka Fiedlerová, Natálie Kubátová, Lucie Urbanová, Jiří Fruhbauer, Václav Paclík – 1.místo kraj; 7.místo národní kolo
4. EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2017
Tereza Ondráčková, Jan Venc, Anna Boháčová – 1.místo kraj, 10.místo národní kolo
5. Biologická olympiáda
Kat. A – oktáva - ve školním kole 37 ; Tereza Ondráčková – 5.místo kraj – úspěšný řešitel
Kat. B – ve školním kole 12 ; Tereza Stehnová – 5.místo kraj – úspěšný řešitel
Kat. C – kvarta – ve školním kole 9; – T.Nesládková - 2.místo okres, 14.místo kraj- úspěšný řešitel; J.Frühbauer – 4.míst okres, 12.místo kraj – úspěšný řešitel
Kat. D – sekunda – ve školním kole 9; Kateřina Stehnová – 1.místo okres, 6.místo kraj – úspěšný řešitel
6. Geologická olympiáda
Jitka Stuchlíková – 1.místo kraj, účast v národním
Jan Venc – 2.místo kraj
Anna Boháčová, Simona Uchytilová – 3.místo kraj
7. SAPERE – vědět, jak žít
Mladší kategorie – 1.místo okres, 4.místo kraj; starší – 2.místo okres
8. ENERSOL 2017
16.2.2017 – krajské kolo Jihlava
5.místo kraj - T.Stehnová, A.Janáčková – „Využití srážkové vody na splachování“
do kraje nepostoupili - L.Lébl, J.Málková – „Návrh nového osvětlení učebny“
9. Jan Venc – Talent Vysočiny 2017
čestné uznání za své úspěchy v mimoškolních aktivitách v soutěži
Nejaktivnější středoškolák 2017
- Přírodovědné kurzy pro středoškoláky na Jihočeské univerzitě.
- Letní odborné soustředění mladých biologů v Běstvině
- Sběr starých mobilů na podporu goril v rezervaci Dja.
- Studenti Ekoklubu Gymnázia Chotěboř „opět zlatí na Zlatém listu“
- Úspěchy studentů chotěbořského gymnázia v biologii a ekologii
- Úspěšné hlasování pro „Tůně u Chotěboře“
- Vysokoškolský profesor přednášel na chotěbořském gymnáziu