Free Iran - konference v Berlíně

O víkendu 7. a 8. března proběhla v německém Berlíně konference s názvem “For Tolerance and Equality against Fundamentalism and Misogyny”. Celá akce se nesla v duchu rovnoprávnosti pohlaví a ohrožování práv žen převážně v oblastech islámských zemí.

Mimo početnou skupinu příznivců z České republiky, z nichž jedním jsem měla tu čest být i já, se konference zúčastnilo na několik tisíc lidí napříč celým světem. 

Za řečnickým pultem se střídaly osobnosti jak politické, tak veřejné. Patřil mezi ně například Rudy Giuliani, bývalý starosta New Yorku s dalšími zástupci ze Spojených států, který ve své řeči vyslovil myšlenku, že Spojené státy by měly zaujmout důraznější postoj vůči Iránu. Vystřídal ho mimo jiné i Struan Stevenson, který v současnosti působí jako předseda Evropské asociace pro svobodný Írák za Velkou Británii. Jako další z vážených hostů se zúčastnily i delegace syrské opozice, německé delegace, členové parlamentu arabských zemí, či členové Evropského parlamentu. 

Na konferenci nemohly chybět významné ženy jako Rita Süssmuth, Kim Campbell, Maia Panjikidze, či Iveta Radičová, která si vysloužila hlasité ovace od slovenských účastníků. 

Avšak bezkonkurenčně největší ohlasy se ozvaly na hlavní postavu konference Maryam Rajavi, předsedkyni hnutí Íránského odporu. Ve svém projevu vyzdvihla mezníky a také hnutí, která v posledních dvou desetiletích bojovala za rovná práva pro ženy. Upozornila i na horšící se situaci žen na Středním východě. Ve svém velmi motivačním projevu nabídla i řešení, jak porazit islámský fundamentalismus: „Nicméně chci říci, že existuje způsob, jak porazit a překonat tuto ničivou sílu. Ženská síla je tou největší výzvou pro islámský fundamentalismus. Řešení je ve skutečnosti nabízeno hnutím (Íránského) odporu, které věří v sílu a vedení žen, jenž vedou tento boj.“

V neděli konferenci zakončil silně emotivní pochod Berlínem, zúčastnilo se ho mnoho různých skupin lidí podporujících rovnost a boj proti fundamentalismu. Po projití historického centra Berlína program vyvrcholil u Braniborské brány.

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)