Snídali jsme na podporu ruských občanů

Kuchyňský protest byl kampaní Amnesty International na podporu ruských aktivistů protestujících proti protiprávním úkonům Ruska. Podle oficiálních dat totiž počet těch, kteří se nebojí vyjádřit svoje pobouření, za funkční období prezidenta Putina rok od roku klesá. Došlo to až tak daleko, že se teď v Rusku říká, že svůj názor můžete ostatním svěřit leda tak v kuchyni. Této věty se chytila lidsko-právní organizace Amnesty International a postavila na ní svoji kampaň. Kampaň, kterou vyjadřuje solidaritu s ruskými občany hájícími lidská práva v Rusku.

Chotěbořská pobočka AI se rozhodla také zapojit. Akce se uskutečnila 9. října jak přímo v prostorách Gymnázia Chotěboř (pro studenty), tak i venku před vchodem do tělocvičny, kde mohla zase chotěbořská veřejnost podpořit „hlas ruských občanů“. Samotné podpoření probíhalo dvojím způsobem. Prvním z nich bylo podepsání petice za propuštění Jevgenije Vitiška, ruského aktivisty z ekologické organizace, který dlouhodobě kritizoval devastaci přírody v souvislosti se stavbou stadionů pro olympiádu v Soči a byl za to odsouzen na tři roky. Druhou variantou byla fotopetice. Na chodbě jsme vytvořili provizorní „kout teplého domova“, kde se studenti mohli tematicky vyfotit v županu a papučích držící v jedné ruce šálek s čajem a v druhé ceduli s nápisem „Speak Out Russia for Freedom“. A aby se „signatáři“ cítili opravdu jako ráno v kuchyni, nesměla na stolech chybět snídaně: moravské koláčky, perník, bábovka, slané šneky, pizza koláč, rohlík namazaný marmeládou a lísko-oříškovým krémem, cereálie, kukuřičné lupínky s mlékem, jablečný mošt, teplý čaj nebo káva.

Výsledkem je téměř tři sta podpisů a více jak dvacet fotografií. Kuchyňský protest nebyl akcí celoplošnou v rámci České republiky, proto se chotěbořští mohou pyšnit účastí v protestu vedle Liberce, Brna či Prahy.

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)