Sportuj a pomáhej 2016

Kdybych se vás zeptala, co jste dělali mezi 15. a 22. hodinou dne 18. 3. 2016, co byste odpověděli? Zkuste přehlédnout fakt, že díky nadpisu už dávno víte, o čem se bude hovořit, a já vám oznámím,  že přesně v tuto dobu se v budovách Gymnázia Chotěboř konal již šestý ročník dobročinné akce Sportuj a pomáhej. Že jste se nezúčastnili? To vůbec nevadí. Je na mně, abych vám celé dění zprostředkovala a vy jste si příští ročník už nenechali ujít.  Jako letošní heslo jsme zvolili „Kopeme za férové podmínky“. Chtěli jsme naší aktivitou mimo jiné upozornit na možnosti spravedlivého obchodu ve světě a na dodržování důstojných pracovních podmínek. Věnovali jsme se tématu chráněných dílen, jak v tuzemských podmínkách, tak i ve světě.

Sportuj a pomáhej není jen sportovní a charitativní akce. Tato událost pořádaná ve spolupráci chotěbořské skupiny Amnesty International a nově i Ekoklubu Gymnázia Chotěboř je každoročně místem, kde se na  jeden den soustředí nadšenci nejrůznějších oborů z Chotěboře a jejího blízkého, ale i velmi vzdáleného okolí. V přednáškové místnosti „Mudrovně“ si letos zájemci mohli vyslechnout prezentace o činnosti jak organizátorů, tak i spoluorganizátorů této akce – byl nastíněn koncept Fairtrade, představena nezisková organizace Most, o. p. s. i chotěbořské občanské sdružení Benediktus a skupina přátel Dobrá společnost. Zajímavé povídání nabídla i zapálená Markéta Nešporová při popisu vzniku fair trade oblečení, které prodává na svém e-shopu pod názvem TukTuki.

Fairtrade nás neopustil ani ve vedlejší místnosti, kde fungovalo Amnesty Café.  V rámci už tradiční akce Upeč pro Tibet vytvořili nejen studenti Gymnázia Chotěboř lahodné moučníky, ke kterým si návštěvník mohl dát i něco k pití. Ať už klasickou kávu, bezinkovou šťávu či speciality typu máslový čaj. Na tomto místě však bylo hlavně možné si zakoupit Fairtrade potraviny, výrobky o. s. Benediktus a již zmíněné oblečení TukTuki z férových dílen. Kdo si chtěl hojnost programu vychutnat i se svými ratolestmi, mohl zavítat do Herny, kde byl připraven bohatý program přímo pro děti, nebo se kreativně vyjádřit v „Dílně na férovku“. Tedy místnosti, kde vás, mimo pomoci s pletením pomlázek či zdobením perníčků od členů Ekoklubu GCH a zdobení keramických vajíček s Benediktem, čekal i program dalšího spoluorganizátora akce – značky Patchwork Iva.

Svůj název však tato událost nemá jen tak. Ano, mluvím o části programu týkající se sportu. Prostory velké i malé tělocvičny Gymnázia Chotěboř se po celou dobu akce otřásaly dusotem lidí, kteří přebíhali od tanečních workshopů k volejbalovým, futsalovým či florbalovým utkáním. Nemohla chybět ani taneční, mažoretková a gymnastická vystoupení klubů a skupin složených převážně z Chotěbořáků. Pro klidnější povahy byla v nabídce i hodinka powerjógy a skupinová zdravotní cvičení. Rozmanitost programu jen podpořila ukázka a možnost vyzkoušet si izraelskou sebeobranu Krav Maga, dále módní přehlídka oblečení TukTuki z férových dílen a v neposlední řadě Karatedo show.

A teď k tomu nejdůležitějšímu, jak konkrétně jsme pomohli?  Oficiální cena vstupného byla 20 Kč, ale jelikož šlo o dobročinnou akci, obdrželi jsme i vyšší finanční příspěvky. A návštěvníci byli opravdu štědří. Vybralo se skvělých 12 841 Kč! Do prostor gymnázia zavítalo více než 400 hostů. Tato částka bude skrze neziskovou organizaci Most, o. p. s., darována dětem ve vzdělávacím centru Drokpa, čímž mimo jiné zvyšujeme šanci na zachování tibetského jazyka a zlepšení školního zázemí pro děti v tibetské autonomní prefektuře Tsolho v provincii Čching-chaj.

Na závěr nezbývá než vyjádřit jedno velké díky. Děkujeme všem studentům Gymnázia Chotěboř, kteří se podíleli na přípravě a byli ochotni zapojit i své maminky a babičky, které nám poskytly chutné občerstvení. Děkujeme všem našim spoluorganizátorům, partnerům, jak jen chcete. Bez vás by program nikdy nemohl být tak pestrý. Děkujeme Gymnáziu Chotěboř za poskytnutí prostor. Děkujeme také vám všem, kdo jste přišli, zasportovali si, občerstvili se a hlavně přispěli. A nakonec snad jen k vám, kteří jste o této akci slyšeli poprvé. Přijďte s námi sportovat a pomáhat příští rok!?

Několik fotografií z akce si můžete prohlédnout zde:

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)