Zažít summit

V tomto školním roce jsem díky Pražskému studentskému summitu  (PSS) měl jedinečnou možnost vyzkoušet si, jaké je to být delegátem státu v OSN. Mým státem bylo Jordánsko, o kterém jsem před summitem skoro nic nevěděl. Naše škola získala dvě kompletní delegace – Jordánsko a Japonsko. Studenti naší školy by však i členy delegací Číny, Burkiny Faso či Německa.

Pražský studentský summit je unikátní vzdělávací projekt pořádaný již 20 let Asociací pro mezinárodní otázky. Jedná se o Model OSN. Kromě toho je simulováno i NATO, EU a pro letošní rok nově i V4+ (Visegrádská čtyřka s Německem). Model OSN se liší tím, že je rozdělen na orgány (DISEC, UNEP, Rada Bezpečnosti, WTO, ECOSOC atd.). Mým orgánem bylo UNESCO (Organizace Spojených národů pro vědu, výzkum a školství).

Bylo jich pět ... workshopů

Vše začalo v listopadu 2014, kdy jsem poprvé prošel branami Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se tato přípravná setkání konala. Z názvu již vyplývá, že nás měly na něco připravit. Tím něčím byla konference, ale nebudu předbíhat.

Začátek byl vždy stejný - příchod, registrace,  visačka a Chronicle (časopis PSS). Po krátkém slovu organizátora byly  na programu plenární projevy delegátů na určené téma. Vždy ale následovala panelová diskuse s hosty, kterými byly třeba Alexandr Vondra, Erik Taberi či Mazen Maialeh. Témata byla různá, od školství až po Islámský stát. Po diskusi nás na některých workshopech čekaly semináře, na které jste se mohli přihlásit a každý si  vybral podle svého zájmu.

Odpolední program probíhal v jednotlivých orgánech, kde jsme byli postupně připravováni na konferenci. Každý workshop jsme se zdokonalovali v jiné dovednosti.  Jednou to byla rétorika, jindy třeba psaní dokumentů či stanovisek. Workshopy byly opravdu přínosné a dnes mohu s určitostí říci, že nás na konferenci připravily opravdu důkladně.

Zažít konferenci

Vrcholem celého summitu byla  konference, která se konala ve dnech 6. – 9. března 2015. Oficiálnímu zahájení předcházel doprovodný program. Ten pro většinu delegací znamenal náštěvu ambasády jejich země. Poté jsme využili možnosti naštívit Senát ČR a následně jsme se zůčastnili diskuse se senátorem Václavem Láskou.

Další den nás čekalo slavností zahájení, které se konalo v hotelu Ambassador - Zlatá Husa na Václavském náměstí. Nejdříve zde promluvilo mnoho osobností zvučných jmen - ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, eurokomisařka Věra Jourová, náčelník generálního štábu AČR arm. gen. Petr Pavel a v neposlední řadě velvyslanci Otto Jelinek (Kanada) a Andrew H. Shapiro (USA). Dalším bodem na programu  byly projevy jednotlivých delegátů. Některé byly vynikající, jiné dobré, některé méně. Všechny si však zaslouží obdiv.

Jednací dny byly celkem tři. Řešili jsme na nich agendu, kterou jsme si schválili již na workshopech. Všechny podklady jsme také měli již z workshopů, takže přišel čas jednat. A ten byl také přesně stanoven, každý den jsme jednali asi devět hodin. Jednání však nebyla únavná, právě naopak. Díky tomu, že každý stát měl na daný bod jiný názor, byla diskuse velmi pestrá a napínavá. Každý chtěl, aby se výsledný dokument shodoval co nejvíce s jeho stanoviskem. Také zde padlo mnoho vtipných hlášek a přeřeků.

Poslední jednací den, pondělí, byl trochu kratší než ty předchozí. Důvodem bylo slavnostní zakončení. Na něm dostal každý delegát účastnický list a mimo jiné byli vyhlášeni nejlepší delegáti a skokani roku v daných orgánech.

Space disco

 Úplně poslední událostí XX. ročníku Pražského studentského summitu byl social event, tedy vlastně taková neformální párty. Tématem bylo space disco, což pro účastníky znamenalo vzít si na sebe něco vesmírného. Mít na sobě kostým samozřejmě nebylo povinné. Navíc to vždy jistilo trochu  alobalu. Delegáti zde měli možnost poznat ostatní spoludelegáty mimo jednací místnosti.

To je vše z letošního ročníku Pražského studentského summitu. Také bych tímto článkem chtěl poděkovat všem, kteří reprezentovali naší školu na tomto opravdu unikátním projektu.

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)