Matematika

„Matematika je krásná. Co bylo pravda včera, je pravda i dnes.“ - Jaroslav Kurzweil 

Neexistuje oblast lidského života, ve které bychom se obešli bez matematických znalostí, případně logického uvažování. Ne nadarmo bývá matematika označována za „královnu věd.“

Za královskou disciplínu ji považujeme i u nás na gymnáziu. Matematika se učí po celou dobu studia na čtyřletém i osmiletém gymnáziu, v časové dotaci 4 – 5 hodin týdně na nižším gymnáziu a 3 – 4 hodiny týdně na vyšším gymnáziu. (Viz učební plány školy.) V posledních dvou ročnících si zájemci o matematiku mohou navíc zvolit předmět Vybrané kapitoly z matematiky a své znalosti rozšířit o další oddíly vyšší matematiky. V maturitním ročníku je studentům nabídnut též Seminář z matematiky, ve kterém je učivo kompletně zopakováno.

V průběhu studia se studenti dle zájmu a schopností účastní matematických soutěží, zejména Matematické olympiády, Matematického klokana, Přírodovědného klokana a Pythagoriády.

Na konci roku při projektové výuce bývá pravidelně organizován alespoň jeden projekt blízký matematice, například: Matematiko, Piškvorky, Sudoku, Hlavolamy, Tangramy, Lamohlavy se zápalkami, Bludiště,… Nejinak tomu je i letos – podrobnosti níže.

Tyto stránky mají podat základní informaci o výuce matematiky všem návštěvníkům a přátelům školy. Též jsou určeny našim studentům, kteří by zde měli najít důležité zprávy o předmětu, užitečné odkazy, sbírky příkladů, maturitní témata, instrukce k matematickým soutěžím a další podrobnosti týkající se matematiky. 

Milí studenti, věřím, že stránky pro Vás budou přínosem, pomohou Vám při studiu, usnadní Vaši orientaci v předmětu i přípravu na maturitu. Zároveň si však dovolím připomenout, že největší díl zodpovědnosti za Vaše studijní výsledky leží stejně jen a jen na Vás, na Vaší píli, pracovitosti a houževnatosti. 

„Člověk se podobá zlomku, jehož čitatel vyjadřuje, co vskutku je,
a jmenovatel, co si o sobě myslí. Čím větší je jmenovatel, tím menší je zlomek.“
- Lev Nikolajevič Tolstoj


Maturita z matematiky

2013/2014

2012/2013

 

Studijní materiály

4. A

Oktáva 

Matematické soutěže

školní rok 2013/2014

Logická olympiáda 2013/14

Přírodovědný klokan 2013/14 - výsledky:

Matematická olympiáda, 66. ročník (2016/17)

Projekty

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Studentská firma
Učíme se ze života pro život 2
Projekt SYPO
Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
The Quarry Life Award
Ekoškola
Světová škola
Učíme se ze života pro život
Erasmus
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)