Prváci se opět sešli ve Štířím dole, poznávali tváře a tvořili vzpomínky

Napsat přijímačky, oslavit úspěch, seznámit se, skamarádit se a nastoupit na novou školu. To čekalo každého, kdo se úspěšně dostal do 1. A na Gymnázium v Chotěboři.
Prváci se opět sešli ve Štířím dole, poznávali tváře a tvořili vzpomínky

Aby se lépe seznamovalo a poznávalo, každoročně se ve Štířím dole koná adaptační kurz pro nováčky gymplu. V sobotu 28. srpna se sešlo 26 studentů na vlakovém nádraží v Chotěboři. Nikdo se neznal a nikdo nevěděl, co je čeká.

Hlavní organizátoři Marťa s Ríšou si připravili program na téma Tvář. To vše bylo symbolicky k tomu, že nastoupit do nového prostředí není nikdy jednoduché, zvlášť pokud téměř nikoho neznáme.

Škrabošky na očích hned od začátku dne pomohly ke zjištění, co budoucí spolužáci rádi dělají a jací jsou, protože zakrytá tvář vede k lepší, a hlavně upřímnější komunikaci.

Na nádraží ve Ždírci nad Doubravou jsme si zahráli hru se jmény. Do Štířího dolu se pokračovalo po svých vlastních nohou a po cestě se poznávaly tváře přírody, města a lidí v okolí.  

„Moji nejlepší vzpomínkou na kurz je ta chvíle, kdy jsme se všichni sešli na nádraží, sedli jsme si a zjistili jsme, že budeme všichni kamarádi,“ říká Vanes.

Adaptační kurz byl plný nejrůznějších aktivit, které nebyly náročné pouze fyzicky, ale také se u nich zapotila nejedna hlava. Ukázalo se, kdo ve třídním kolektivu bude ten pravý článek pro soutěžení, kdo je týmový hráč, kdo rád stojí opodál a tak podobně. Zkrátka jsme odkryli všechny možné tváře nového kolektivu.

Každý rok mezi prváky přijede na jedno odpoledne také návštěva. „Nejvíc mě bavil volejbal s profesory. Nejprve jsem si myslela, že jsme pěkný jelita, protože nám to vůbec nešlo. Potom jsme ale sestavili elitu, tým z těch nejlepších, a to se podle mě hodně povedlo.“

Jednou z her bylo například takzvané hledání mafiánů. Týmy běhaly po areálu a pomocí paměti skládaly obličeje fiktivních postav. Na programu nechyběly ani noční hry, společenský večer nebo problem solvingy ve skupinách. To vše s jediným záměrem, poznat se a naučit se spolupracovat.

Jako vyvrcholení kurzu si během celého dopoledne, tentokrát už kamarádi, vyráběli masky. „To bylo zajímavé, takové pěkné ukončení tématu. Denča mi pokládala na obličej sádru a tvarovala ji. Donutilo mě to hodně přemýšlet, až jsem u toho usnula.“

Instruktory upřímně překvapilo, jak pěkně se k sobě spolužáci chovali. Hned první večer po ukončení dne jsme je našli všechny společně namačkané v jednom malém pokoji. Byl to pěkný pohled a za sebe upřímně doufám, že jim takový přátelský vztah vydrží minimálně další čtyři roky.

„Moc se mi tam líbilo, na jídle jsem si pochutnala, hry mě bavily a všichni jsme si rozuměli. Jsem spokojená, a dokonce jsem se díky těmto třem dnům i těšila do školy, protože jsem už dopředu věděla, co mě tady čeká,“ s úsměvem prohlásila Vanesa Francouzová, studentka z 1. A na Gymnáziu v Chotěboři.

Děkuji Vanese za spolupráci a všem ostatním studentům přeji, aby našli během studia na gymplu tu svou pravou tvář.

Marie Sabolová, oktáva

 

Fotografie z kurzu najdete zde

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Učíme se ze života pro život 2
Projekt SYPO
Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
The Quarry Life Award
Ekoškola
Světová škola
Učíme se ze života pro život
Erasmus
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)