Studenti chotěbořského gymnázia bojovali v krajském kole Ekologické olympiády

Ve středu dne 10. 11. 2021 jsme se vydali na krajské kolo Ekologické olympiády ve složení Lenka Dejmalová (oktáva), Vendy Pekařová (sexta) a Jiří Němec (kvinta) a v doprovodu paní profesorky Mgr. Evy Jirsové. Olympiáda byla třídenní a konala se v chalupě Na Bělici poblíž obce Kaliště u Humpolce. Letošním tématem byla obnova krajiny.

Prvním úkolem bylo vytvoření modelu vylosovaného typu lesa především pomocí přírodnin, které jsme našli v terénu. My jsme modelovali měkký luh. Poté následovala série obávaných poznávaček, které se tentokrát týkaly stromů, semenáčků a rostlin typických pro odlesněné plochy, které dnes tak často vidíme kolem sebe. Večer jsme psali test a plnili druhý úkol, při kterém jsme se museli prokousat několika odbornými články a s jejich pomocí vypracovat odpovědi na záludné otázky.

Druhý den jsme „obdrželi“ zhruba čtvrt hektaru lesa a na této ploše jsme měli zmapovat aktuální stav porostu, určit vlastnosti stanoviště a na základě těchto informací navrhnout, jaké pěstební a výchovné zásahy bychom v tomto úseku během deseti let udělali. Pozemek jsme museli změřit, nakreslit jeho plánek a v něm vyznačit zásahy v porostu. Pracovali jsme až do odpoledních hodin a poté proběhla obhajoba tohoto úkolu před porotou a také malá maturita, u které jsme si vytáhli jedno z patnácti předem vypracovaných témat, o kterém jsme museli mluvit deset minut.

V pátek dopoledne se ještě konala přednáška a poté jsme se již dozvěděli výsledky. Obsadili jsme krásné třetí místo.                                                                     

Lenka Dejmalová

Chtěla bych velmi poděkovat studentům, kteří se připravovali na tuto velice náročnou soutěž více než dva měsíce a během dvou dnů pak svou námahu zúročili v náročné konkurenci dalších osmi týmů z celého kraje. K přípravě přistoupili velmi odpovědně a týmová práce přinesla své ovoce v podobě velkého úspěchu. Prakticky každoročně náš tým vystoupí v této prestižní soutěži na stupně vítězů.

Poděkování patří také naši konzultantům, kterými letos byli pan Ing. Josef Pilař, Mgr. Vlastimil Peřina a Mgr. Jan Trávníček, a to za jejich užitečné odborné rady.

Děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy!                                  

Mgr. Eva Jirsová

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Studentská firma
Učíme se ze života pro život 2
Projekt SYPO
Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
The Quarry Life Award
Ekoškola
Světová škola
Učíme se ze života pro život
Erasmus
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)