Viděli jsme koncentrák na divadelních prknech

V pátek 12. listopadu navštívili studenti a pedagogové naší školy divadelní inscenaci Hana v Klicperově divadle v Hradci Králové, která vznikla na základě prózy Aleny Mornštajnové.
Viděli jsme koncentrák na divadelních prknech

Klicperovo divadlo v Hradci Králové v pátek 12. listopadu čekalo jedno výjimečné představení. Představení o Miře, o příběhu Aleny Mornštajnové, o její slavné knize Hana. V pátek po výuce odjel od chotěbořského kina autobus plný studentů i profesorů z gymnázia směr kulturní večer. Byl to skutečně vydařený výlet, ale nejdříve pěkně od začátku.

Před návštěvou Klicperova divadla jsme strávili pár hodin v centru města Hradce. Každý trochu jinak, ale všichni si to užili. Divadlo Hana začínalo ve studiu Beseda v 19 hodin. Perfektní provedení této inscenace v režii Diany Šoltýsové zaujalo všechny už od samotného začátku. Příběh Hany, která si prošla koncentračním táborem, která ztratila lásku, babičku, matku, a nakonec i sestru, byl vyobrazen v těch nejrealističtějších barvách, jaké si jen divadelní prkna dokážou představit. Byl doplňován hudbou i zpěvem, dokonce střelbou v úplném závěru. Nás diváky překvapoval, šokoval, dojímal a pusu nedovolil zavřít. Nikdy bych nevěřila, že něco jako znásilnění se dá zahrát i v divadle.

Pro nás, kteří jsme četli knihu, bylo udivující, že některé pasáže byly slovo od slova stejné jako v předloze. Jaké emoce měl při prokousávání se příběhem čtenář, takové viděl před sebou divák. Hanu a její neteř Miru ztvárnily Lucie Andělová a Anna Kratochvílová. Tato divadelní adaptace Hany byla inscenována pouze ženami, mužské postavy chyběly, ale za sebe si troufám říct, že to vůbec nevadilo. Naopak, síla divadla tím byla podtržena.

Někteří z našich řad odcházeli do autobusu v slzách. Byl to emotivní zážitek. Přesně takový, jaký bych od divadelního představení Hana očekávala.

za třídu oktáva a ostatní členy výletu Marie Sabolová

 

 

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Studentská firma
Učíme se ze života pro život 2
Projekt SYPO
Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
The Quarry Life Award
Ekoškola
Světová škola
Učíme se ze života pro život
Erasmus
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)