Francie

Studentské výměny s Lycée Marcelin Berthelot z Châlellerault ve Francii představují celoroční projekt, kterého se z každé strany účastní skupina přibližně 30 studentů a 3 učitelů. Na zajištění programu se vždy podílí i rodiny všech účastníků a celá řada dalších spolupracovníků.

Na základě údajů a přání přihlášených studentů jsou vytvářeny dvojice, které se nejdříve seznamují prostřednictvím elektronické komunikace. Postupně pak spoluvytvářejí program vzájemných návštěv představujících vyvrcholení celého projektu.

Delegace z každé školy cestují do zahraničí vlastním autobusem, který je k dispozici po celý pobyt. Díky tomu lze podnikat různé výlety a exkurze společně se studenty navštívené školy. Jednotliví účastníci výměny jsou ubytováni v partnerských rodinách, kde mají možnost poznat zvyky a atmosféru reálného života v navštívené zemi mnohem hlouběji než při zájezdech pořádaných cestovními kancelářemi. Vedle privátního programu v rodinách jsou těžištěm výměny společné aktivity, jichž se účastní jak zahraniční, tak i domácí studenti.

Cesta chotěbořských studentů do Francie vždy trvá 9 dní. Zahrnuje dva noční přejezdy, dva dny strávené v Paříži (pěší okruhy městem, návštěvy Musée Orsay, Louvre a Eiffelovy věže) a týden strávený v Châlellerault. Zde mají účastníci výměny příležitost prohlédnout si partnerskou školu a město, podívat se na výuku, absolvovat základní lekci francouzštiny. Vždy je pro ně připravena nějaká společná sportovní, kulturní a společenská aktivita. Výlety za poznáním okolí Châlellerault většinou směřují k některému zámku na Loiře (Azay le Rideau, Villandry, Amboise, Clos Lucé, Chenonceau), do některého z historických center (Poitiers, Tours), do zábavního parku Futuroscope (park budoucnosti s pozoruhodnými stavbami, dynamickými a 3D kiny, spoustou dalších atrakcí) a k pobřeží Atlantického oceánu do města La Rochelle, kde pravidelně navštěvujeme jedno z největších akvárií v Evropě.

Pobyt francouzských studentů v Chotěboři mívá podobnou náplň. Obsahuje krátkou výuku češtiny, prohlídku školy a města, zábavné sportovní soutěže, výtvarné či kuchařské dílny. Z výletů nesmí chybět Praha s návštěvou operního či baletního představení, cesta za památkami UNESCO (Teč, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kutná Hora), prohlídka sklárny (Světlá nad Sázavou, Horní Bradlo) nebo pivovaru (Hlinsko, Havlíčkův Brod, Chotěboř). Velkým zážitkem bývá pro Francouze návštěva tanečních.

V průběhu deseti let partnerské spolupráce mezi Gymnáziem Chotěboř a Lycée Marcelin Berthelot z Châlellerault se uskutečnilo 6 výměnných studentských pobytů (2003, 2004, 2005, 2007, 2009, 2011), zapojilo se do nich 192 partnerských dvojic. Jsou vytvořeny velmi dobré podmínky pro další pokračování projektu.

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Certifikáty

Držitel Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost
Ekoškola
Světová škola
Fairtradová škola
Erasmus
Učíme se ze života pro život 2
Studentská firma
Doučování
Projekt SYPO
Učíme se ze života pro život
The Quarry Life Award
Next Generation EU
Národní plán obnovy
Gymnázium Chotěboř - rozvíjíme se III
Webové stránky vytvořila společnost just4web.cz s.r.o. (J4W-RS v7.0)